| anonim_4396 a întrebat:

astazi mi-a ajuns noul pc, si cand il pornesc bipaie si totul ramane negru...nu imi intra in windows, ce trebuie sa fac?

Acesta e pcul

https://mediagalaxy.ro/......-free-dos/

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca "bipaie", inseamna ca are problema la auto-testerea de la pornire, cel mai des de la memorie sau placa video. Poate s-a scuturat mai tare la transport.
Nu-l desface, fiindca pierzi garantia!
Anunta vanzatorul, poate vor trimite un specialist la tine sa verifice PC-ul, sau va trebui dus la un service indicat de ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi cu el inapoi si ceri explicatii ori î ti dă altul ori i ti dă banii înapoi si pe viitor studiază mai bine ofertele si cere sfaturi de la oameni care stiu, fa ti unul din piese măcar stii tu ce bagi in el. Cît te a costat?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si unde vezi tu "Licenta Windows" in lista de specificatii? In alta ordine de idei, la cit ai dat pe el si ce specificatii are, mai bine iti dadeai o caramida in cap.
@Cristian: Si nu oricare i7, ci unul din seria U. Adica de-ala dual core. In concluzie, o sa aiba in jocuri cam aceeasi performanta ca mine cu i3 2120, 8 GB, si GTX 750 Ti. Plus ca nu m-ar mira sa aiba un spanac de 750 de la Asus de-ala de doi lei. Eu am EVGA SC-ul. happy

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa e. Cu banii aia sigur isi facea unul mai echilibrat si mai bun pe piese. Jocuri mai mari decat pubg sau bf1 n-o sa poti rula.

| alexboss2020 a răspuns:

Este de 4 ori mai bun decat celalalt sistem
gtx 1060>750 ti
ryzen 5 1500x>i7 4510u
dar uite alta varianta care e facut de mine
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2863570/

Acel ryzen 5 1500x este decat cu 3 fps-uri mai bun decat ryzen 3 1300x, dar placa de baza este mai buna, memoria ram la fel si lucreaza in dual channel, sursa la fel poti adauga placi video bune ca gtx 1080 ti avand in vedere ca e certificata 80+ bronze si carcasa este deja inclusa cu 2 ventilatoare!

| alexboss2020 a răspuns:

Bravo,imi place ce ai ales ai intiativa baiatule! Mai ales ca pe placa de baza poti pune pana la 64 gb ram si ai 4 sloturi de memrie! Dai comanda totul este ok! Like! Nu o sa mai ai probleme, daca asamblarea este facuta corect!

In gaming ai PC-ul mai bun ca al meu avand un gtx 1060!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pcul" care ți-a ajuns, va bipaii si rămâne negru, pana când ii vei instala și windowsu' ca sa aibă ce să-ți "intre". Ai plătit pentru un computer cu "freeDOS".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am sunat un prieten, ca el are usb cu windows, daca nu merge spuneti sa-l returnez?

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nu iti intra in windows deoarece tu ai freedos pe el. Adica trebuie sa-i instalezi windows manual happy

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Da, este mult mai bun. 1060-ul nici nu se compara cu 750ti-ul, la fel si venind vorba de procesoare. Daca mai poti adauga putin, ia-ti 1600 in loc de 1500x deoarece are cu 2 nuclee si 6 sau 8 thread-uri mai mult si asta te va ajuta cand vor aparea jocuri noi.

| Cristian0561 a răspuns:

Pe bune? i7 cu gtx 750?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Cristian0561):

Acest i7 este dual core si este sub un fx 8310. Eu zic ca face o combinatie nu foarte buna, dar decenta cu gtx 750 ti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Doar ca ambele sunt A DRAQ de depasite. Eu am 750 Ti cam de cand a aparut, are deja vreo 6 luni de cand a iesit din cei 3 ani de garantie. Iar procesorul ala e de prin 2013-2014 si el...

| Muntiu_Adri_Ana_2002 a răspuns:

Mai bine returneaza-l si ia-ti banii inapoi. E cam riscant sa te risti si sa nu rezolvi nimic.

| Cristiliulea a răspuns:

Este din cauza ca a fost ud hardiskul si nu-l mai citeste si ca sa stii daca l-ai bagat din prima in priz s-ar putea sa fie si de la placa de baza