| 47Codename a întrebat:

Astazi mi-a scapat tableta, (pe ecran din pacate) si s-a crapat. Crapatura pare facuta sub ecranul de sticla si l-a impartit in 2 parti: una functionala si celalalta nu. Credeti ca daca ii schimb touchscreen-ul la un service, va fi din nou functionala? Suma nu este o problema dar mi-e teama ca ii schimb touchscreen-ul si va fi degeaba. Mentionez ca in afara acelei parti din ecran, tableta functioneaza. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Trebuie schimbat display intreg. Deci automat si sticla protectoare sau touch cum o numim deoarece ai zis ca e sparta. Exista un minim de șanse ca din cauza șocului sa mai aiba si alt defect. Insa primul lucru ce au sa il faca in service e substituirea display.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Trebuie sa iti schimbe si sticla si touch-ul complet. Se poate repara doar ca daca e tableta ieftina(pana in 4-5 sute de lei) nu prea merita ca poti ajunge undeva la 300 cu toata reparatia. De banii astia mai bine o vinzi de piese si iei una noua.

| gabicoo a răspuns:

Depinde de brand-ul tabletei.
Daca e una ieftina nu merita sa faci reparatia te costa 250-300 lei si mai bine cumperi una noua.
Daca e scumpa, daca e de firma atunci trebuie sa faci reparatia. Trebuie sa schimbi si sticla si touch- ul în întregime.
Succes
happy

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie schimbat display.

| 47Codename explică:

Altfel spus, mai merge reparata? Adica acea parte nefunctionala din ecran nu ia nici o comanda, in timp ce cealalta parte functioneaza. Ati putea sa imi spuneti, daca doriti bine inteles, ce poate fi defect in urma cazaturii si ce trebuie schimbat? Fie touch, fie display dar sa functioneze din nou. Multumesc.

| gelu1970 a răspuns (pentru 47Codename):

Trebuie schimbat display intreg. Deci automat si sticla protectoare sau touch cum o numim deoarece ai zis ca e sparta. Exista un minim de șanse ca din cauza șocului sa mai aiba si alt defect. Insa primul lucru ce au sa il faca in service e substituirea display.