| anonim_4396 a întrebat:

astăzi mi-am cumpărat un kit de gaming cu tastatura, mouse cu led. Problema este ca atunci când opresc pc-ul la mouse rămâne ledul pornit chiar dacă este oprit pcul. Tastatura se oprește dar mouse-ul rămâne pornit. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cumva mouse-ul are baterie? Daca este cu fir, opreste calculatorul scotandu-l din priza. Asa se intampla la PC-urile moderne: au curent in placa de baza pentru a putea sa programezi (daca vrei) repornirea.

Bula
| Bula a răspuns:

Scoate calculatorul din priza, opreste-i complet alimentarea (de 220V).

| Wr3nch a răspuns:

Asa e la majoritatea. Daca chiar te deranjeaza il scoti din mufa.

| JicaContra a răspuns:

Intra in bios si cauta orice de trezit calculatorul pe usb sau tastatura, mouse

sunt calculatoare care pot fi pornite de la tastatura, mouse si de aia baga curent in ele

| Andresso a răspuns:

Asa este la toate mouse-urile astea de slaba calitate si ieftine, trebuie sa le scoti mufa usb din pc.