| Mircea234 a întrebat:

SALUT TPU Astazi mi-am skapat telefonul pe jos intr-o baltoaca si s-a spart totusi...folia de sticla este intreaga, nu are nimic( SAMSUNG PLS ), ecranul la inceput avea niste linii si se vedea pixelat, dupa aceea si-a revenit pentru o scurta perioada s-a vazut kristalin dar dupa aceea am aprins iar echranu si acum este mult mai albicios.Ce sa fac? Am vazut ca pe internet poti sa il freci cu pastha de dinthi sau sa schimb echranu + lcdul? ( scuze pentru romana proasta)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ecranul se face albicios din cauza "cetii" (apei precipitate) pe sticla ecranului, in interior. Este o aburire asemanatoare cu cea ale ochelarilor.

Opreste telefonul (din buton), baga-l intr-un bol de orez, in care sa-l tii cel putin o zi. Orezul va absorbi umezeala, ajuta si la uscarea interiorului telefonului.

| Aasdfghj a răspuns:

Mergi si schimba ecranul, asa e cel mai bine.

| Kyttynna a răspuns:

Pasta de dinti practic umple fisurile. Nu stiu cat de estetic si practic ar fi. Macar incearca cu o pasta alba nu colorata. Totusi, ecranul spart, necesita inlocuire. Acum depinde si de buget ca la Samsung doar ecranul costa cat jumate din valoarea telefonului si nu stiu in ce masura garantia asigura inlocuirea lui, ca aia nu sunt prosti sa schimbe la peste jumate din populatia lumii cu telefoane scapate pe ciment, ecrane pe banda rulanta si sa le scada vanzarile la telefoanele noi. Macar pe viitor protejeaza telefonul si cu o husa de silicon ca amortizeaza impacul cu suprafata dura.

| Bula a răspuns (pentru Kyttynna):

Cu pasta de dinti si o carpa uscata (fara apa! ) se pot slefui prin frecare ecranele zgaraiate, dupa care se sterg cu carpa curata. Fara frecare nu dispar zgaraiturile, doar se vor murdari.

| Saske96 a răspuns:

Baga-l in orez sau du-l la service