| nick7856 a întrebat:

Ati auzit de MS-DOS? As vrea sa stiu si eu cum se foloseste, asa pentru interesul meu(fara suparare) m-am uitat pe youtube dar n-am inteles nimic. Stiu ca e vechi, dar nu am ce face
si mai invat si eu ceva!

Răspuns Câştigător
suntserios
11 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

MS-DOS e primul sistem de operare laughing nu ai ce sa înveţi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Nu chiar primul pentru ca si ecranul de la masina de spalat sau butoanele trebuie sa fie controlate de un sistem de operare nu este ca Windows-ul dar tot un sistem de operare este happy

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut. Stii ce inseamna un sistem de operare? Masina de spalat nu are sistem de operare. Daca apesi pe un buton si acesta activeaza un led, nu inseamna ca are un sistem de operare. Are un soft propriu pe care lucreaza. Primul sistem de operare la telefoane a fost symbian. Telefoanele alb negru vrei sa spui ca au sistem de operare laughing? Nu poti pune aplicatii sau sa faci update ca sa spui ca au un sistem de operare. Asa ca, masina de spalat fi sigur ca nu are un sistem de operare. ( probabil cele mai noi si scumpe smart cu wifi si etc da au, dar in rest nu )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Buna,
Da stiu ce inseamna un sistem de operare si exemplul meu a fost putin mai ciudat, dar un sistem de operare nu trebuie sa fie capabil sa instaleze aplicatii si sa se actualizeze (cel putin nu cel pentru calculatoare) ca sa fie considerat unul.
Trebuie sa fie capabil sa comunice cu componentele hardware ale aparatului, cum ar fi la masinile mai noi au un sistem de operare care trebuie sa decida daca este mai importanta frana automata sau sa porneasca un film pe un mic ecran din spate cand te indrepti spre un perete sau un copac.
Si sunt ogramada de aparate cu un sistem de operare cum ar fi: routerele, bancomatele, televizoarele, si chiar si jocurile vechi gameboy au un sistem de operare, si acel "soft propriu pe care lucreaza" dintr-o masina de spalat este considerat un sistem de operare!
Si chiar e trist cand oameni aud de un sistem de operare se gandesc la calculatoare sau telefoane cand de fapt sistemele de operare sunt folosite in mult mai multe lucruri laughing.

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este.
Dar... sa nu confudam mere cu pere. Gen eu lucrez in C++ si am programat o drona (ma rog... mai mult tata laughing ) sa faca un backflip atunci cand apas un buton. Adica cand apas un buton din telecomanda sa, ea sa execute o functie. Asta nu inseamna ca i-am facut un sistem de operare.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_de_operare
Citez: ", reprezintă un produs de tip software care este parte componentă a unui sistem".
Deci... softul e una, sistemul de operare e alta.
Si da, exemplul tau cu masini este unul foarte bun. Fiecare masina are un computer de bord si acela are un sistem de operare care desigur poate fi actualizat la reprezentanta, sa activeze anumite functii alte masinii etc...
DAR eu daca adaug o functie a masinii (creez functia respectiva), asta nu inseamna ca i-am facut un sistem nou de operare, pur si simplu i-am creat un soft ca atunci cand apas X sa faca Y.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Da am inteles happy
Mersi ca mi-ai explicat ca am facut o confuzie intre un soft si sistem de operare!

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, stiai deja diferenta in plus si eu am gresit si probabil ca inca gresesc dar na... sunt atatea chestii in IT in care nimeni nu cred ca le stie pe toate, but. bine ca le intelegem pentru ca unii nu au capacitatea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolution):

Am mai cautat pe internet si am aflat ca acel soft despre care vorbeai se numeste un firmware care dupa Wikipedia este un "program special, de mici dimensiuni, care asigură comanda și controlul unor aparate și dispozitive de o oarecare complexitate" si un sistem de operare "reprezintă un produs de tip software care este parte componentă a unui sistem, echipament sau aparat computerizat, și care se ocupă de gestionarea și coordonarea activităților acestuia." (si care este ca o legatura intre firmware-ul, hardware-ul si programele prin care utilizatorul interactioneaza cu hardware-ul aparatului).
Deci cam asta e diferenta, sincer este asa de complicat incat ma apucat putin durerea de cap asa ca imi fac un ceai si ma duc sa fac o plimbare prin parc, ne vedem peste cateva ore happy

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca un programator adevarat stapeneste cel mai bine aceste notiuni dar sincer pentru noi cam toate fac acelasi lucru laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai intreba "ati auzit de linux? as vrea sa stiu si eu cum se foloseste". Vrei sa te invatam sa folosesti un intreg sistem de operare printr-un simplu raspuns?

| slenderica a răspuns:

Ce vrei sa faci mai exact cu el? e un sistem de operare vechi.