Întrebare recomandată | MTL a întrebat:

Azi am facut curat doar in biroul meu la calculator. L-am scos din priza si toate cablurile din unitate si monitor le-am scos. Dupa ce le-am bagat pe toate inapoi am inceput sa-i dau drumu si dupa ce apare imaginea aia care se incarca windows-u imi scrie,, No Signal Detected!,, Nu pot lntra in el dupa ce apare isi da restart. Funda va rog frumos ajutati-ma [sunt pe telefon]

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai facut conectia bine intre monitor si unitate.Vezi insurubeaza bine mufele atit la unitate cit si monitor.Acum iti apare ca buteaza windowsul sau napare nimic? Chestia cu no signal detected se intimpla atunci cind nu vine semnal de la unitate la monitor cum am aratat. Daca totusi incepe sa incarce windowsul si face asa nu stiu nu am intilnit.

| MrColitza13 a răspuns (pentru relian):

Cum măi să nu facă bine conexiunea? dacă arată pînă la pornirea sistemei!

| relian a răspuns (pentru MrColitza13):

Nu stiu ce e aia sistemei dar daca ai citit bine ce am spus chiar am intrebat-o daca windowsul incepe sa se incarce.Pentru ca multi nu prea explica bine ce problem au.Ce spune ea se intimpla atunci cind cablu dintre unitate si monitor nu este conectat sau nu este bine conectat.Cind un windows se icarca nu am vazut niciodata sa dea acel mesaj.Dar poate nu am vazut eu deci tot ce se poate.Eu am intrebat daca se incarca ori nu.Nu pot sa spun mai multe pentru ca nu vad sa cvaut eu sa umblu asa stiu mai bine decit asa theoretic.Probabil are ceva problem cu placa de baza daca de la cabluri nu este.ici na spus daca inainte facea sau a mai facut vreodata asa. Oricum nu a explicat destul de bine si a dat putine amanunte ca sa dea cineva un raspuns clar.

| MrColitza13 a răspuns (pentru relian):

Aici problema e în placa video şi nicidecum în cablu sau monitor!

| relian a răspuns (pentru MrColitza13):

Pai daca stiti c are este problema ai rezolvat treaba.Scoate placa video si pune alta.Dar sa nu cumperi placa video imprumuta una, instaleazo, vezi sa se potriveasca in slot, instalezi driverul si vezi ce se intimpla. Daca la fel face atunci arunca unitatea si ia alta ca e placa de baza rea.

| MrColitza13 a răspuns (pentru relian):

N-are rost... păcat că cel care a postat întrebarea nu răspunde! dacă are 2 plăci şi a pus cablul în cea care nu trebuie! asta unu... şi doi: să facă ce-am spus eu, după asta dacă nu merge. poate să încerce să schimbe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica iar cablurile, mai ales mouse-ul si tast, sa nu fie bagate invers daca le ai pe PS2. Altfel verifica mufa de la VGA daca e bagata bine si daca nici asa nu mere, verifica in calc sa nu se fi miscat ceva de genul pl. video si ram.

| georgedanielc a răspuns:

Vezi ca nu este bine instalate cablurile.inchide curentul si rea instalarea dar pe fiecare mufa te rog preseazo mai ferm,,,, sa imi spui daca s-a rezolvat

| darrio2007 a răspuns (pentru georgedanielc):

Esti ruda cu Vanghelie de la sectorul 5?

| georgedanielc a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru ce ai pus intrebarea?

| darrio2007 a răspuns (pentru georgedanielc):

Pentru scriere.

| MrColitza13 a răspuns:

Salut! Probabil ai 2 plăci video. Dacă e aşa, încearcă în cealaltă, dar dacă nu ai 2, faci în modul următor:
"Porneşti Calculatorul, după post mesage apeşi F8 şi acolo alegi [Safe Mode], el se porneşte în safe mode... apoi apeşi +(Execută) şi scrii msconfig. După asta dai la Boot şi bifezi Base Video(screen: http://i.imgur.com/KnlVK.png), OK şi restart!"
P.S. Un video la temă: http://www.youtube.com/watch?v=aqNgujGtM7s