| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

azi mi-a aparut cand am deschis laptopul un notpad numit
+-HELP-RECOVER-+chxyq-+; si imi tot apare cand deschid laptopul si acolo scrie ca am fisierele encrypate si ca trebuie sa platesc o suma de bani sa le recuperez, acele notepaduri apar in multe foldere fara sa fi facut ceva, ajutati-ma sa scap de el,

Răspuns Câştigător
| Florentina9210 a răspuns:

E nasol! E unul din ''clonele'' lui CryptoLocker.
Ai trei variante:
1. sa formatezi computerul, in cazul in care nu ai date importante pe el
2. sa platesti
3. Sa intri in Safe Mode, va trebui sa accesezi Registry Editor pentru a sterge intrarile pe care si le face CryptoLocker in sistemul de operare. Apesi tastele Windows + R si in casuta Run tastezi„regedit" si apesi tasta Enter.
De obicei CryptoLocker va avea cateva key in urmatoarele locatii:
HKEY_CURENT_USER\Software\CryptoLocker
HKEY_CURENT_USER\Software\CryptoLocker_0388
HKEY_CURENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Dupa ce ai curatat registry de intrarile CryptoLocker va trebui sa faci vizibile extensiile pentru fisiere, folderele si fisierele ascunse precum si folderele protejate de sistem.
Dupa ce ai terminat de facut acesti pasi va trebui sa repornesti calculatorul. Cand revii din restart descarci si instalezi Malwarebytes.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca intr-adevar le ai incriptate. e un virus. si nu e intotdeauna asa de usor de eliminat.
daca nu te intereseaza fisierele din pc, adica nu ai nimic de pierdut...formateaza.

| XxXsTyLLeXxX explică:

Pot sa scap de el?