| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU, azi mi-a venit calculatorul,
Procesor Ryzen 7 2700x
Placa video Zotac GTX 1050ti Mini de 4GB
Placa de baza Asus Prime B450-A
Memorii Ram Corsair Venegance(asa cred ca se scrie): 16 GB 2666MHz, RGB, DIMM, Dual Channel, 2x8GB
SSD de 240GB

Dupa 15 minute pe csgo, am simtit cum incepe sa se incalzeasca carcasa.
Am desfacut-o sa vad despre ce este vorba, iar ramii ardeau foarte foarte rau, asa ca am lasat-o desfacuta si nu am mai avut probleme.
Dupa care am intrat in fortnite, iar dupa nici 20 de minute, am simtit ca arde o singura parte a carcasei. Cea din dreptul ramilor. Am pus iar mana si acestia nu mai ardeau chiar atat de rau, dar ardeau chiar si daca aveam carcasa deschisa. Ce as putea face? Niciun component nu are Overclock.

Ar trebui sa pun cooler pentru rami? (Nu prea am vazut sa se gaseasca in Romania)

Sau poate merge si daca pun cateva coolere in carcasa? Tin sa mentionez ca, carcasa are in laterala mai multe gauri pentru aerisire. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

RAM-ul se gaseste in lista de memorii suportate de placa de baza?
Ma refer la codul lor exact, determinat in afara de capacitate si frecventa, de latenta.

Ce BIOS are placa de baza? (ce versiune)
Observ pe pagina placii de baza, ca versiunea 2202 aduce niste corectii in ce priveste RAMul.

Version 2202
2020/07/17 9.5 MBytes
PRIME B450M-A BIOS 2202
"Improve system performance
Improve DRAM stability
Improve system stability
Improve system compatibility

Si nu in ultimul rand, sunt infipte bine placutele?
Le-ai montat tu, sau sistemul a venit preasamblat?
In oricare dintre cazuri, ajuta sa le scoti si sa le pui in aceleasi sloturi (presupunand ca sunt puse corect acum in Dual Channel, verifica manualul placii de baza), dar sa faci rocada, placa 1 sa o pui in locul placii 2 de acum, si invers.
Eventual incearca apoi, daca nu obtii niciun rezultat satisfacator, sa le muti in sloturile care acum sunt libere.

Modelul exact al carcasei, link?

Coolerul procesorului e cel stock?

Nu ai nici un ventilator pe carcasa la momentul de fata?

| Narco a răspuns (pentru NLS):

Nu, nu am nici un ventilator, si calculatorul este facut de o cunostiinta

| Narco a răspuns (pentru NLS):

Da, coolerul procesorului este cel stock, modelul exact al carcasei nu il mai stiu, dar oricum nu are ventilatoare. Am verificat memoriile. Sunt compatibile 100% cu placa de baza

| UnderVoltage a răspuns:

E normal sa se incalzeasca in timp ce te joci.
Mare parte din caldura provine de la procesor nu de la ram + ca temperaturi de 50-60 grade pe ram nu sunt ceva iesit din comun.