| BadBoy1998 a întrebat:

azi mi-a venit comanda ( GTX 1060 G1 GAMING 6GB )
Si am reinstalat windows-ul ( am auzit ca trebuie ) mi-am instalat Windows 10 64x
Si cand sa instalez driverul video imi apare asta : http://prntscr.com/drhgbw

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așa, și? Te duci frumos pe pagina producătorului și iei de acolo ultima versiune de drivere. Ce-o fi așa greu?!?
http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=5958#dl

| BadBoy1998 explică (pentru mihai69):

Ai vazut poza? Ai vazut ca asta am facut si eu?

| mihai69 a răspuns (pentru BadBoy1998):

Nu; din poză rezultă doar că ai încercat să instalezi UN driver (nu apare nicăieri acolo din ce sursă provine acesta).
Atunci scrie-le un mail și cere-le socoteală. Ai drept de retur dacă nu o poți folosi. Dacă e de la eMag, ei acordă 30 de zile (mi se pare că și alți vânzători, dar numai de ei știu sigur).
PS oricum, nu era nevoie de reinstalarea s.o.

| K0sti a răspuns:

Modelele 1060 au probleme de compatibilitate cu Windows 10. Iti trebuie update de Windows la build 1511 x64 dupa care o sa-ti mearga! Aviz si altora!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

Magic! Si eu m-am trezit ca la un moment dat nu imi mai mergea CCleaner pe care il mai rulasem pe Windows 10, doar ca intre timp un update de la Microsoft a dat peste cap compatibilitatea... In cazul lui ma gindesc ca o fi totusi incercind sa instaleze un driver pe 32 de biti.

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are treaba cu bitii, e o problema de compatibilitate cu kernelul din windows! nVidia spune asa: "Windows 10 version needs to be at least build version 1511 to use current Nvidia drivers"! La unii nu a mers nici dupa acest update, doar dupa ce au trecut la build 1607!

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Porcaria de CCleaner oricum nu are ce cauta pe niciun calculator daca nu vrei sa te alegi cu registri facuti muci!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

Depinde pentru ce il folosesti. Eu curat de obicei temporarele cu el.winking

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E na, ca sa intri in Temp si sa le stergi manual te doare mana...
Stau sa instalez porcarii de programe pentru o chestie pe care o pot face eu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

Stii ca ai tempuri in nspe locuri, nu? Temp, cache-ul de pe la browsere, cache-ul de la Steam, si tot inainte.

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu, dar fa-le manual, asculta un om mai batran in meserie, ca nu te invat prostii!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

Eh, nu stiu ce probleme ai avut tu cu registrii si CCleaner, dar eu il folosesc de j'de mii de ani si nu am avut probleme. Ce e drept mai des folosesc WinOptimizer 12 de la Ashampoo (ai ceva si cu asta?). Si ca o paranteza, am un Windows 10 upgradat cu vreo doi ani in urma de la un Windows 7 care la rindul lui a fost instalat in 2012, daca imi aduc bine aminte.

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

EU nu am avut ca nu folosesc asa ceva si nici nu am nevoie! Insa, prin natura meseriei (service IT), toate calculatoarele care mi-au venit la reparat cu CCleaner, Registry Mechanic, TuneUP si altele, erau facute praf! Procent 100%!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

Daca ai timp de facut curatenie manual si prin registri, te invidiez. Si eu mai curatam uneori manual registrii si am reusit sa nu bulesc nimic niciodata. In alta ordine de idei, sunt prea batrin ca sa o fac pe stie-tot bagindu-mi nasul pe ici-colo cand tot ce ma intereseaza e sa mearga naibii si sa imi pot face treaba ca sa nu crap de foame. happy