| Aurelia_Dina_1980 a întrebat:

azi mi-am scăpat telefonul în apa (era deschis) și l-am scos repede, i-am scos bateria cardul și cartela după aceea l-am băgat într-un bol cu orez, dar dupa cam de 30 de mine l-am scos și am văzut ca Avea boabe de orez în mufă de căști menționez ca telefonul este Samsung j3 2016.
Intrebari:
1. Va mai funcționa telefonul
2. Daca va mai funcționa telefonul cum pot scoate boabele de orez din mufă de căști?
Va multumesc o zi buna!

3 răspunsuri:
| Aurelia_Dina_1980 explică:

Și se auzea încet după ce a căzut în apa mai merge sa fac ce sa se audă normal?

| dannyel86 a răspuns:

Dispozitivul se tine in orez cel putin 2 zile, fara sa umbli la el.
Nu are cum sa scoata umezeala din telefon in 30 de minute.
Daca l-ai deschis dupa ce a cazut in apa, numai un service iti poate confirma daca va mai putea fi folosit la performantele sale sau nu.

| Apollo007 a răspuns:

Apa iese greu din telefon. Ar trebui sa il lasi cat mai mult la uscat fara sa il pornesti. Cel mai bine e sa te duci in service sa ti-l demonteze si sa usuce. Apa e buna conductoare de electricitate. Daca circuitele sunt alimentate se produce scurtcircuit. Depinde unde a ajuns apa si ce stricaciuni are. Poate esti norocos si nu e foarte afectat. Lasa-l macar 2 zile fara sa il pornesti si undeva unde sa fie cald(sa se usuce) Cel mai bine e sa il duci in service.