| anonim_4396 a întrebat:

Bun, deci... din cauza ca laptopul depaseste 96 grade cu usurinta, l-am trimis la depanero (garantia de la eMAG) de 2 ori si de 2 ori mi-o spus ca temperaturile sunt normale (a 2a oara cica mi-o schimbat pasta termica, dar se incalzeste mai tare ca inainte...), ce ma sfatuti sa fac? Sa-l mai trimit? Sa-l deschid eu si sa-i pun liquid metal sau ceva pasta?
Dau funda!
Acesta este laptopul https://m.emag.ro/......DBYJYLBBM/

8 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Suna-i pe cei de la eMAG si fa scandal, spune-le ca daca nu ti-l repara vrei banii inapoi sau alt produs nou. Cei de la depanero sunt niste nenorociti si daca nu sunt presati nu vor face absolut nimic.

| Bizon95 a răspuns:

Daca e in garantie ce cauti la depanero?!?

Pune aida64 in sistem stress test toate fara gpu
si furmark in acelasi timp
pana crapa de tot

si apoi mergi la garantie si urla: "96 de grade era normal?!?"

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Folositor, dar va dura ceva deoarece are Intel si isi va reduce clock-ul ca sa nu se arda asa rapid.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa e!
la mine s-a stricat cooler-ul de tot, a intrat proc-ul in 800MHz din 3300MHz, si mergea ca un kur amarat... dar, mergea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-l mai duce la Depanero deoarece sunt niste tepari. Du-l la un service la care poti asista la reparatie.

| MagicOneT a răspuns:

Vechile serii de la HP si Acer sunt recunoscute pentru ca se incalzesc mai tare, d-asta sunt si multe resigilate pe eMAG. Problema nu e cu pasta de pe CPU si GPU, problema este insasi sistemul de racire, proiectat prost.
Daca te afecteaza in gaming, adica apare efectul de "thermal throttling", te sfatuiesc sa insisti cu garantia pana se ajunge la o rezolvare. Daca temperatura nu afecteaza utilizarea in niciun fel, atunci nu prea ai ce face, doar sa astepti, sa vezi daca va pati ceva in timp.
Ca si idee, poti incerca sa-ti cumperi un cooling pad, nu sunt foarte scumpe si te vor mai scapa de cateva grade.

| DanielIlie a răspuns:

Returnează l dacă nu au trecut 30 zile.