| DanY3L2002 a întrebat:

c
Care procesor spuneti voi ca-i mai bun?
Intel Pentium G 3258, 4400, 4500?
Argumentati raspunsul
Primul raspuns bun si clar primeste Funda!

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bine inteles, dupa cum am spus, iesi mai ieftin cu Haswell Pentium Dual Core G3258 + DDR3, performanta fiind aceeasi.

Nu merita sa cumperi cumperi Skylake cu DDR3.

6 răspunsuri:
| notefree a răspuns:

Pai as zice
Modelele 4400 si 4500 mai ales 4500
Pentru suportul lor de memorii ddr4
4500 are o frecventa mai mare si o placa video integrata mai buna

| DanY3L2002 explică (pentru notefree):

Dar daca o sa cauti pe google, pentium g 3258 vs g 4500 o sa castige g 3258 acum sunt in ceata, laughing

| SilviaDulcik a răspuns (pentru DanY3L2002):

Bine inteles ca G3258 castiga, e deblocat si poti sa ii faci OC cu o placa de baza adecvata. Iti recomand G3258, chiar daca nu o sa iti cumperi o placa de baza pentru OC.
Dar, in cazul in care o sa vrei un upgrade si urmatoare placa de baza o sa foloseasca DDR4, poti sa iti cumperi de acum RAM DDR4 si un kit Skylake.

Cu Haswell iesi mai ieftin dar DDR3.
Cu Skylake iesi mai scump dar cu sansa de upgrade mai mare.

| DanY3L2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Nu, vreau sa-i fac OC si nici pe viitor vreun upgrade, deci ar fi mau bun g 3258?

| DanY3L2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc frumos, iti voi da tie Funda

| SilviaDulcik a răspuns (pentru DanY3L2002):

Bine inteles, dupa cum am spus, iesi mai ieftin cu Haswell Pentium Dual Core G3258 + DDR3, performanta fiind aceeasi.

Nu merita sa cumperi cumperi Skylake cu DDR3.

| RobyDF a răspuns:

As putea spune 4500. Are 3.5 GHz iar celelalte 3.2, 3.3.
In rest din ce am vazut, sunt la fel...