| Swal a întrebat:

Cam cat ar costa un desktop bun, doar unitatea (aia ma intereseaza) cu urmatoarele specificatii: procesor 3.00 Ghz, 4 gb ram (sau 6), placa video geforce 1gb ram (sau2). M-am cam saturat de pc-ul meu. Si inca ceva, laptop sau desktop?

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu de curand am fost la magazin(real, flanco, media galaxy, auchan) si m-am dus sa-mi iau calculator, erau doar cateva modele(2-3 poate 4-5 maxim) si si acelea varza...
Eu zic ia-ti laptop ca sunt mai bune ca calculatoarele, PC-urile care sunt acum pe piata sunt varza, toata lumea se axeaza pe laptopuri mai nou!
Ia-ti laptop ca gasesti beton!
Sper ca te-am ajutat!:"
Funda?:"

| Anonim0100 a răspuns:

Salut: cam atat http://www.emag.ro/......E746KBBBM/

Dar daca il faci singur iesi mai ieftin.

Daca pleci mult si ai nevoie de portabilita-te atunci laptop. Daca vrei gaming si stai toata ziua acasa pc.
Pa, pa!

| sltlp a răspuns:

Cam ce buget ai avea pentru acest pc?
E mai recomandat un desktop. Cat despre placa video, nu conteaza cati gb de memorie are, ci cat de performanta e. Memoria e ieftina, nu asta e problema la ele. Pentur inca 5$ la fabricarea lor mai pun un gb de memorie. Nu asta conteaza.
La procesor, tot cam asa ceva. Sunt procesaore de 2.5 ghz care sterg pe jos cu altele de 4ghz. Conteaza ce tehnologii folosesc, si nu numai.
Prin urmare, raspunde ce buget ai, ca sa stim ce sa recomandam si la ce utilizezi sistemul happy.

| 0x11111051 a răspuns:

Laptop daca mergi prin calatorii, sau il iei la scoala / universitate / colegiu
PC daca esti interesat in jocuri sau video making. Asta este deosebirea dintre ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Swal explică (pentru sltlp):

500 de euro. pc pentru gaming.

Răspuns utilizator avertizat
| Me2 a răspuns (pentru Swal):

Cand vad ce raspunsuri dau unii imi vine greata, pcuri gata asamblare slabe, niste conserve pe care nu merge nici mario
500 eur = 2.200 lei,am o mica intrebare dar este foarte importanta
Pe ce rezolutie te joci?
PS: Nu te lua dupa toti de aici pentru ca nu toti au habar cu ce se mananca IT'ul si iti recomanda sisteme proaste
Iti spun eu in cine sa ai incredere, in mine, srsdani, Marius910, Gabi05 si cam atat... poate sunt si altii care stiu si nu i'am vazut
Tu raspunde la intrebarea de mai sus, este foarte important

| Swal explică (pentru Me2):

1280x840 daca imi aduc bine aminte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, ba va dati unii din voi cu parerile dar de prostie, laptop- urile sunt rahaturi pentru mine am unu cu i7, 6 pe ram, 2 video, hdd 750 si. nu imi convine de el, nu face fata precum un desktop. zi-mi un buget la acel pc, ti-l fac pe componente, zi-mi daca sa includa sau nu si monitor/carcasa la el, si iti fac special pentru gaming!

| Me2 a răspuns (pentru Swal):

Inainte sa fac recomandarea, sa-ti spun un mic secret pe care nu toti il stiu, doar cei care se pricep
Pe rezolutie mare gen 1920x1080 placa video trebuie sa fie cat mai buna pentru ca pe acea rezolutie placa video face toata treaba si procesorul doar o "sustine"
Pe rezolutie mica, asa cum e cea pusa de tine 1280x840 se schimba treaba in totalitate, procesorul este pus la munca grea si placa video il "sustine"
Ca sa fie mai inteles, pe rezolutie mare trebuie placa video buna, chiarfoarte buna, pe rezolutie mica trebuie procesor bun si placa video mai putin buna
Tu ai rezolutia 1280x840, care e micuta, asta nu inseamna ca punem o placa video de 100 lei slaba, ci una medie care duce orice joc pe rezolutia aia
Eu iti recomand asa
- Procesor octo-core (8 nuclee)
- Placa de baza dotata
- 4gb ram
- 500gb HDD
- Placa video buna, pe rezolutia ta duce orice joc de pe piata pe ULTRA, se descurca si pe rezolutii mari, am pus aceasta placa video pentru ca bugetul ne permite
- Sursa de calitate, care va tine sistemul fara probleme
- Carcasa mare, spatioasa, posibilitati de WM(aranjarea cabluriilor astfel incat sa nu arate urat prin carcasa)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/712117/
Cum am spus, vei juca orice joc posibil pe ULTRA

| Swal explică (pentru anonim_4396):

500 euro. pentru gaming. doar unitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swal):

Repet, sa aiba si carcasa sau fara?

| Swal explică (pentru anonim_4396):

Doar piesele. Care sunt cele mai bune piese pentru gaming la un buget de 500 de euro.

| Swal explică (pentru Me2):

Poti sa-mi spui modelul de procesor si placa video? Poti estima un pret a fiecarei componente in parte?

| Me2 a răspuns (pentru Swal):

Pai ti'am lasat acolo un link cu configuratia de 500 eur. Acolo vezi si preturiile fiecarei componente

| Swal explică (pentru Me2):

Si mai am o problema la pc-ul actual. Am un cd cu xp care incerc sa-l instalez si imi apare o eroare pe fondul acela albastru si zice ca: "Nessuna unità disco rigido installata nel computer", asta ar insemna "nicio unitate de disc "rigid" instalat in computer" ce sa fac? Inainte functiona.

| sltlp a răspuns (pentru Swal):

In bugetul tau recomand asa: asamblare: http://bit.ly/132oyYj + configuratie:
http://bit.ly/1aBBcWn
Cateva detalii:
procesor amd octo-core
placa video puternica
4gb ram(sunt suficienti, daca ai nevoie poti s amai adaugi ulterior, deoarece la ram e cel mai usor)
sursa cu electronica buna
carcasa spatioasa, aerisita
Restul detaliilor le poti observa si tu. Cu acest sistem o sa poti sa te joci pe acel monitor toate jocurile actuale si chiar si cele care o sa apara cu detalii maxime.
Daca ai nelamuriri sau intrebari, raspunzi sau dai mesaj.

| Me2 a răspuns (pentru Swal):

Spune ca nu ai HDD, sau poate nu e conectat bine

| Swal explică (pentru Me2):

Pai cand rulez pe windows am straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swal):

Http://pastebin.com/MPFmDyus bucurate de el;)

| Gabi05 a răspuns (pentru Swal):

Hai ca te ajut eu cu un sistem ultra puternic
Pe rezolutia monitorului tau, accentul cade pe procesor, iar cu cat e mai bun, cu atat scoti mai mult fps.
Pe full hd trebuie placa video teapana, dar tu nu ai full hd.

Recomand
I5 4430 (cel mai bun procesor de gaming)=i7 in gaming
carcasa cu posibilitati de Wm+1 ventilator 120mm
sursa buna, tine si sisteme precum i5+hd7870
hdd 500gb
4gb ram(suficienti pentru inca 1-2 ani)
Cadou:
Asamblare Gratuita

http://www.mediadot.ro/wishlist/33168/

Si inca ceva, i5 e peste fx8320 in gaming.

| Swal explică (pentru Gabi05):

E dificila asamblarea?

| Gabi05 a răspuns (pentru Swal):

Daca nu ai m-ai facut pana acum asamblare, te vei prinde de urechi.
Si daca mai ai si emotii, cu siguranta o faci lata.
In fine, nu e foarte dificila dar la conectarea cablurilor e mai greu.

| Swal explică:

Eu am intrebat ca sa-mi fac o idee asa, si in mare parte mi-am facut-o, nu trebuie sa te certi cu altii. Am o problema la pc acum, daca ai putea sa ma ajuti.
Eu am un pc slab, si fara driverul de la placa video nu-mi ruleaza jocurile. Faza e ca am windows 7 si din cate am inteles nu exista driver pentru ATI RADEON 9200 pe win7, ci doar pe xp. Eu am un cd xp, dar imi da o eroare pe fondul acela albastru si imi zice ca nu am hdd-ul conectat straight face dar eu pot sa intru si sa umblu pe win7 fara probleme. Ce sa fac?

| Gabi05 a răspuns:

Esti ratat rau de tot, 8350 e de fapt un 8320 overclockat(daca ai auzit de cuvantul ala)
Ma lasii cu ram-ul tau, esti batut in cap sau esti prost, ce nu intelegi ca 4gb ram 1333mhz sunt exact ca la 2000 mhz, in daily use.
Buffer 32mb, ma abtin aici, ca oricum cu asemenea oameni nu am ce discuta.
Daca tu vezi vreo diferenta intre 16-32-64 atunci esti tare.

Intre fx8320 si 8350, daca vezi 1 fps in plus e bine.

| Swal explică (pentru Gabi05):

Ma poti ajuta tu la problema care o am acum?