| anonim_4396 a întrebat:

Cand am venit acasa, mi-am aprins laptop-ul si l-am pus la incarcat (era bateria aproape descarcata) si cand il puneam la incarcat se vedea un text alb dar nu am vazut ce scria si oricum a intrat pe windows. Cand dau sa vad cat la suta e bateria, vad ca scrie "Consider replacing your battery" si "There is a problem with your battery, so your computer might shut down suddenly". Eu de obicei las laptop-ul la incarcat in permanenta si cand folosesc bateria, o folosesc pana se descarca toata. E ceva de ingrijorat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosesti gresit bateria si din aceasta cauza s-a dus.

preferabil cand esti conectat la retea pentru perioade de timp indelungate, in cazul tau, permanent, inteleg ca folosesti laptopul pe post de desktop, scoti bateria si o pui la pastrare cu o capacitate de 90% incarcata, si o mai verifici din cand in cand.

nu numai bateriile de laptop, toate bateriile functioneaza pe cicluri de incarcare, viata unui acumulator se masoara in acest ciclu, un ciclu este incarcare 100%- descaracre pana la 0, cand ajungi la 0 s-a dus un ciclu, iar nr de cicluri e limitat, de aceea acumulatorii se incarca de obicei pana la 100% si se reincarca de la 50% in sus, 50 % fiind limita de jos, astfel numarul de cicluri de incarcare va fi mai mic si vei ajunge la prag mai tarziu, dar tot vei ajunge.

problema asta e dezbatuta pe tot internetul de cativa ani.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E ceva de ingrijorat?"

nici una. Câți ani are laptopul?

| Doc_Marty_1998 a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca 1 an, chiar nu mai stiu.

| sierra1 a răspuns (pentru Doc_Marty_1998):

Răspunsul de mai sus ar fi fost corect acum vreo zece ani. Bateriile laptopurilor moderne sunt nedetașabile, incărcarea se oprește automat și descărcarea la fel.