| MTL a întrebat:

Cand pornesc calculatorul dupa ce
e apare imaginea aceea cu windows-u monitorul ramane negru, desi el este pornit.Ce pot face? Daca instalez windows-u din nou ar merge? Fundaa.

14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu monitorul e de vina. Schimba windowsul si instaleaza un antivirus bun, ca BitDefender sau Kaspersky, sunt cele mai bune. Daca nu o sa mearga, poate e ceva in neregula cu placa video, dar sunt 95% convins ca o sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intră în Safe Mode apăsând F8 imediat după BIOS și alegi Safe Mode with Networking [dacă sistemul pornește înseamnă că sistemul de operare e ok și ai probleme cu un program/serviciu/driver pe care îl poți dezactiva/reinstala]

| MTL explică (pentru anonim_4396):

Nu pot intra, ramane tot negru.Mentionez ca pana sa faca asa am umblat eu la setari placa video si scria monitor default, iar apoi am umblat iarasi si am dat pe 75MHZ ceva de genu scria.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MTL):

În Safe Mode nu se încarcă driverele deci placa video va funcționa la rezoluția minimă și 60hz (am zis Safe Mode, am explicat și cum intri acolo, în comment-ul anterior) - dacă nu va porni nici în Safe Mode atunci sistemul e dus și se poate repara 'de mână' însă trebuie să știi ce faci sau o simplă reinstalare.

| MTL explică (pentru anonim_4396):

Am intrat in safe mode with networking si safe mode normal, dar dupa ce apare alea ca se incarva sta asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru MTL):

Poți face o poză să văd exact la ce fișier se oprește să îți spun problema mai exact? o uploadezi p-undeva și postezi link-ul să văd happy

| MTL explică (pentru anonim_4396):

Sunt pe tel si nu prea stiu cum
Am Samsung s advance

| MTL explică (pentru anonim_4396):

La ultimu rand scrie asa : multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\windows\system32\DRIVERS\gagp30kx.sys

| anonim_4396 a răspuns (pentru MTL):

Probleme de la driverul inutil care l-ai instalat si nu era necesar: Via 4in1 sata - cel mai probabil, tine si de agp (socketul pentru placa video)
Avand in vedere ca nu porneste nici in Safe Mode, ma tem ca nu mai ai nici o scapare si trebuie sa reinstalezi (daca ai date importante, iti recomand linux live pentru a-ti salva datele inainte de formatare)

| zuzualina a răspuns:

Da, va merge. Era mai naşpa daca nu se vedea imagine deloc şi trebuia un monitor nou.

| Iwao a răspuns:

A cazut sistemul de incarcare, daca ai cd-dvd-ul de boot la pornire apesi tasta F8 selectezi cd-dvd-ul\enter, lasi sa se incarce\clic reparare sau formatezi\instalezi windows-ul.

| Gabryel133 a răspuns:

Incearca cu reinstalarea windowsului, daca nu merge si tot apare negru inchide monitoru si aprondel iar daca merge inca vreo 10-15 secunde inseamna ca e de la monitor

| RizeaFabian a răspuns:

Monitorul se opreste dar unitatea functioneaza? .....Cred ca ai o problema cu placa Video...

| paullkl a răspuns:

Asta misa intamplat si mie s-a stricat windolsu, trebuie sa scinbi windolsu tine minte poti sa dai funda an dreptu raspunsului