| RedTail a întrebat:

Când vreau sa instalez win 8 îmi apare asta la HDD : Windows cannot be installed to this disk. This computer's hardware may not support booting to this disk. Ensure the disk's controller is enabled in the computer's BIOS menu.

Am încercat multe metode cu diskpart și nici una nu a mers, ce pot face? Nici nu pot întra în bios.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa schimbi computerul cu unul mai bun. Windowsul nu suporta partea de harware (componentele) a PC-ului. Incearca cu Windows 8.1 sau 7!

| RedTail explică (pentru Salontanul):

Am încercat win 8.1/7 și aceeași eroare

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica legaturile pe placa de baza si la intrarea in unitati! Apoi verifica daca in BIOS este totul OK. Adica: Daca nu cumva la SATA Controller Mode nu este trecut cumva AHCI. Daca da, schimba in alt mod: IDE.
Apoi iesi cu F10 si dai yes cand te intreaba daca salvezi. Daca nu merge nici asa, trimite-mi o poza cu fiecare pagina din BIOS ca sa vad setarile. Mai uita-te si la data in BIOS. Daca-i aiurea schimba bateria de pe placa de baza. Asta daca este PC, doar!

| RedTail explică (pentru Salontanul):

Nu merge tastatura în bios, am scos bateria cmos și am umblat și la jumper și tot asa

| RAY a răspuns:

Incearca prin uefi de pe un dvd

| RAY a răspuns:

Sa schimbi computerul cu unul mai bun. Windowsul nu suporta partea de harware (componentele) a PC-ului. Incearca cu Windows 8.1 sau 7!

nu e asta, pur simplu unele biosuri nu accepta csm vechiul bios sau nu a fost bine puspe stick usb, mai bine de pe un dvd repet prin uefi

| armiaso a răspuns:

Sunt mai multe chestii care trebuie incercate, nu ti le pot spune aici, dar scrie pe google eroarea si o sa vezi si posibilele rezolvari, in functie de caz, nu prea ai dat detalii la hardware deci nici un raspuns nu vei putea primi in acest caz.

| RedTail explică:

La disk par îmi arata asa : https://imgur.com/bbxMXaQ

Eroarea : https://m.imgur.com/a/3lZPTBs

| RedTail explică:

Există vreun program ceva care pot edita bios-ul?

| Salontanul a răspuns (pentru RedTail):

Depinde ce BIOS ai. Trebuie vazuta varianta ta si gasita o varianta la fel sau una mai noua.
Uite aici: http://bit.ly/2NAnwUV
Sau spune-mi denumirea placii de baza.

| RedTail explică (pentru Salontanul):

Asrock n68c-gs fx

| Salontanul a răspuns (pentru RedTail):

Din pacate nu mai are suport din 2012! Uite aici: http://bit.ly/2NuKblq
Il iei de pe linia Flash instantaneu daca poti intra in Windowsul vechi sau cel cu DOS (daca nu poti intra in Windows), de acolo de unde scrie Global. Il scrii pe un stick (daca poti sa boot-ezi de pe stick) sau pe un CD si boot-ezi de pe ele. Atentie! Trebuie dezarhivat inainte de scriere.

| RedTail explică (pentru Salontanul):

Pai am deja acea versiune 1.40

| Salontanul a răspuns (pentru RedTail):

S-ar putea sa fie defecta. Altfel nu vad de ce s-ar comporta cum spui.