| Cerbul47 a întrebat:

care dintre aceste pc-uri ar avea o balanta potrivita intre componente fara a face bottleneck: https://www.cel.ro/......xMz0oMg-l/ SAU https://www.cel.ro/......zMjAvMQ-l/

Si este singur coolerul cu racire pe apa fata de cel pe aer?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sunt cam scumpe ambele pentru ce componente au in ele, dar astea sunt preturile in Romania, si asa profita ei de cei nestiutori.

Primul e mai ok pentru jocuri. (teoretic, citeste mai jos)

Cat timp nu ofera informatii si nici un detaliu despre racirea folosita, e clar cat de buna e.
Exista raciri pe apa mult mai proaste decat cele pe aer (si bineinteles si reciproca e valabila).
DEPINDE DE MODEL!

La fel la placa de baza, RAM si sursa.
Singura bila alba e ca vad chipsetul Z390 la placa de baza.
Asta e de bine.
Un magazin care vinde (sau configureaza-asambleaza-si-vinde) sisteme, va specifica mereu si modelul exact al componentelor.
Pentru ca in spatele sursei aleia de 600W (suficienta in teorie, DACA e o firma buna) se poate ascunde un Segotep, Rasurbo, Delux, Rhombutech, In-Win, LC-Power, etc
caz in care nu m-as incurca cu asa ceva... (nu fara sa mai scot bani din buzunar pentru o sursa decenta).

!
Ce am scris mai sus e un exemplu pentru cazul general...cand vrei sa cumperi un PC preasamblat si pe site nu exista suficiente detalii.
In poza apare o CoolerMaster, deci e foarte OK!

! Partea mai nasoala e ca s-ar putea sa fie minciuna, sursa din poza (750W) nu corespunde deloc cu ce apare in descriere (600W).
Eu recomand calduros sa ii intrebi modelul sursei, si al racirii cu apa.

3 răspunsuri:
| LoVeMoThErS a răspuns:

Comparatia intre CPU: https://cpu.userbenchmark.com/......2vsm772658
Comparatia intre GPU: https://gpu.userbenchmark.com/......4029vs4049
Din punctul meu de vedere sunt echilibrate... Unul avand procesorul mai bun, iar celalalt placa video mai buna.
Daca as fi in locul tau mi as face singur un PC si ai iesi mai bine...
Funda?

| Cerbul47 explică (pentru LoVeMoThErS):

Si ce parere ai despre racirea cu apa, primul are asa ceva, este sigura fata de cea cu aer?

| LoVeMoThErS a răspuns (pentru Cerbul47):

Racirea pe lichid este mult mai eficienta decat cea pe aer, este si normal.
Dar daca nu este un All in One de calitate risti sa faci alte lucruri neplacute.

| NLS a răspuns (pentru Cerbul47):

Sunt cam scumpe ambele pentru ce componente au in ele, dar astea sunt preturile in Romania, si asa profita ei de cei nestiutori.

Primul e mai ok pentru jocuri. (teoretic, citeste mai jos)

Cat timp nu ofera informatii si nici un detaliu despre racirea folosita, e clar cat de buna e.
Exista raciri pe apa mult mai proaste decat cele pe aer (si bineinteles si reciproca e valabila).
DEPINDE DE MODEL!

La fel la placa de baza, RAM si sursa.
Singura bila alba e ca vad chipsetul Z390 la placa de baza.
Asta e de bine.
Un magazin care vinde (sau configureaza-asambleaza-si-vinde) sisteme, va specifica mereu si modelul exact al componentelor.
Pentru ca in spatele sursei aleia de 600W (suficienta in teorie, DACA e o firma buna) se poate ascunde un Segotep, Rasurbo, Delux, Rhombutech, In-Win, LC-Power, etc
caz in care nu m-as incurca cu asa ceva... (nu fara sa mai scot bani din buzunar pentru o sursa decenta).

!
Ce am scris mai sus e un exemplu pentru cazul general...cand vrei sa cumperi un PC preasamblat si pe site nu exista suficiente detalii.
In poza apare o CoolerMaster, deci e foarte OK!

! Partea mai nasoala e ca s-ar putea sa fie minciuna, sursa din poza (750W) nu corespunde deloc cu ce apare in descriere (600W).
Eu recomand calduros sa ii intrebi modelul sursei, si al racirii cu apa.