| ionutz156 a întrebat:

Care dintre uramtoarele procesoare le-ati recomanda: i5 4460 sau fx 8350, a-si dori strict pentru jocuri.

13 răspunsuri:
| Børgø a răspuns:

Iti recomand fx-ul.
Funda? :3

| KodrutZ a răspuns:

Daca ai centrala electrica proprie si o sursa de azot lichid la indemina, FX-ul. Daca esti normal la cap, i5-ul.

| SpikeSpigel a răspuns:

Depinde, au avantaje si dejavantaje, pentru un I5 n-ai nevoie de o racire foarte mare, dar e si scump. pentru FX ai nevoie de o racire ceva mai buna, dar e ieftin si bun, eu iti recomand FX-ul dar sa ai si o racire buna pentru el happy

| Yulian_Iulian_2001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Dude, ce zici acolo? (Le-am avut pe amândouă si am ajuns la concluzia ca amd e mai bun. )
Centrala electrica? Are mai multe nuclee, frecventa mai mare, mai multe threaduri deci in concluzie logica evident ca va consuma mai mult dar te rog sa nu exagerezi.
Azot lichid? Cei drept ai nevoie de o răcire foarte buna la el dar din nou nu exagera. Ai pus mâna vreodată pe azot lichid? Eu da si nu e prea plăcut. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Yulian_Iulian_2001):

Pe baza a ce ai ajuns la concluzia asta? Erau platformele identice ca si clase de performanta cu exceptia procesorului? 99% ca nu, asa ca ****.

| Yulian_Iulian_2001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eram la fel! Doar procesorul era diferit( si placa de baze, dar erau 99% la fel ) :/

| KodrutZ a răspuns (pentru Yulian_Iulian_2001):

Iar concluzia aia tras-o dupa teste riguroase sau ca ti se parea tie ca intelu' e mai slab? Ce chipseturi aveau placile de baza?

| Yulian_Iulian_2001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Știi ceva? Ramai cu părerea ta, iar eu cu a mea. Ok?

| KodrutZ a răspuns (pentru Yulian_Iulian_2001):

Parerea mea e bazata pe teste serioase facute de nspe site-uri din afara. A ta pe impresii, si nici macar nu binevoiesti sa dai detalii vad. E clara treaba.

| Yulian_Iulian_2001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Spui ca ești un copil care se oftica ca cineva nu e de aceeași părere cu tine. =)
Hai sa fim de acord ca nu suntem de acord.

| KodrutZ a răspuns (pentru Yulian_Iulian_2001):

Hai sa fim de acord ca ai o parere de fanboy pe care nu ai cu ce sa o sustii.
https://www.youtube.com/watch?v=JFqQdrs5wEU
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4460-vs-AMD-FX-8350
http://www.game-debate.com/....../index.php
Sa nu uitam ca omul a zis STRICT PENTRU JOCURI. Faptul ca FX-urile arhiveaza mai repede, sparg parole mai repede, sau randeaza mai repede nu il ajuta absolut deloc. Plus de asta, e foarte util sa ai grafica integrata. Nu de alta, dar chiar cind se intimpla sa ai garantie, parca una e sa trimiti placa si sa te uiti pe pereti pina iti vine inapoi, si alta e sa poti sa te dai linistit pe net si sa joci un Hearthstone-CS-ceva de genul cu integrata, nu?

| Yulian_Iulian_2001 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu sunt fanboy dar asta e părerea mea daca îmi dădea de exemplu de comparat i5 4690 cu fx 8350 i-aș fi recomandat i5-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Yulian_Iulian_2001):

Ti-am dat linkuri. "Parerea mea" lipsita de justificari e egala cu zero. Asa si mie mi se pare mai misto Dacia Lastun decit Renault Clio...