| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai bună placă video la 300 de lei la mâna a 2-a?
Nu vreau să îmi spuneți chestii gen "mai bagă 100-200 si iei ceva mai bun", pentru că nu pot da mai mult de atât.
Am vorbit cu un mecanic care i-a mai făcut calculatorul lui tata, dar și al meu și a lucrat de fiecare dată super bine. El mi-a pus la dispoziție la 300 de lei o placă video AMD radeon rx 470 de 4 gb și 256 bit. Este o placă bună la banii ăștia?
Există o altă variantă, gen, să caut pe olx să iau altă placă video la banii ăștia? Dacă da, ce?

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este o placa buna, nu prea gasesti altceva in banii aia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La banii aia este o placa buna. In mod normal acea placa are un pret de peste 1100 lei (noua). Eu n-as vinde-o fara 5-600 lei. Poate avea o defectiune. Zi-i sa ti-o si instaleze si sa vezi cum se comporta. Nu cumpara de pe OLX daca nu este un produs dintr-un magazin! Unu iti poate trimite o placa de 2 lei la un pret exorbitant. Nici nu-l poti da in judecata ca zice ca asa v-ati inteles. Stiu care au cumparat telefon de pe OLX si s-au trezit si cu caramida sau un telefon stricat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! O poti verifica si cu un program gen AIDA sau asta: http://bit.ly/2VUb2cH

| DieterBortscher a răspuns (pentru Salontanul):

Orice face mecanicul asta e legit. E cel mai bun de la mine din oraș. Vine și îl deschide și de față cu tine, să vezi cum merge. El il ia și instalează el driverele necesare. Chiar dacă nu are nici o treabă cu procesorul sau ceva, de fiecare dată pune el pastă la procesor fără să îi spun ceva, și mai dă plăcuțe ram cadou de multe ori. Am fost multumit de el de fiecare dată.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai o sursa care sa iti tina 470-ul, e foarte ok.

| Simpatic a răspuns (pentru DieterBortscher):

S-au apucat mecanicii de IT, asta inseamna ca de acum in colo la serviceuri auto si IT-istii vor sti sa inlocuiasca turbine si sa curete EGR-uri sau sa inlocuiasca senzori MAF.
Nu uita un lucru in viata asta e valabil la orice electronica cand un lucru este second hand are alta durata de viata si alt randament fata de acelasi lucru NOU, de ce pentru ca a intervenit ceea ce se numeste uzura si uzura creeaza probleme si defecte.
De acolo si vorba dai un ban dar stai in fata.
Cumperi un produs vechi iti asumi responsabilitatea!

| Bizon95 a răspuns:

Mecanic?!? CE E AIA?!?!?
stie mecanica (DECI NU IT), mecanica auto (DECI NU IT), sau e din filmul "The Mecanic" adica e cel mai bun ucigas platit (DECI NU IT)?!?

pe oleix:
https://www.olx.ro/......aca-video/

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

laughing

| DieterBortscher a răspuns (pentru Simpatic):

Frate, m-am grabit sa scriu, pentru ca nu eram acasa. Sariti asa toti corectorii sa critice ca nu am scris bine. Ideea se intelege, ceea ce am spus acolo sus.

| DieterBortscher a răspuns (pentru Bizon95):

M-am grabit sa scriu pentru ca nu eram acasa. Ideea se intelege din ceea ce am vrut sa spun. Nu mai criticati aiurea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DieterBortscher):

E asa de greu sa iti asumi greseala - care trebuie sa fim sinceri ca e mare cit o zi de post - si sa iti vezi de treaba fara sa sari ca ars? Asta e mai recent scuza la folosirea complet eronata a unor cuvinte, ca te grabeai si nu erai acasa? Sa fim seriosi...

| DieterBortscher a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Frate, ideea se intelege. Doamne fereste-ma...

| Simpatic a răspuns (pentru DieterBortscher):

Nu e nicio problema, ca aici nu este un concurs, toti am observat greseala pentru ca ai scris de 2 ori mecanic in doua comentarii diferite.