| Cerbul47 a întrebat:

care este diferenta dintre placa de baza X570-A pro si restul (ea find cea mai ieftina) si daca am o placuta de ram de 3000 hz 16gb cu ce ar fi bine sa o combin: i5 9600k sau ryzen 7 3700x? Placa video rtx 2070

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Nu cere 3200 Mhz, e recomandat minim 3200 Mhz. Stai linistit 200 Mhz diferenta nu e nici macar 1% performanta. Diferenta enorma e intre 2600 Mhz si 3000 Mhz. Acolo este adevarata batalie. Dupa 3000 Mhz, nu mai este asa mare, mai ales nu in gaming, ci pe partea de procesare/randare/arhivare/dezarhivare, etc., daca il folosesti pe post de Workstation. De ce recomanda 3200 in loc de 3000, fiindca pana acum 3200 nu a fost suportat ca si frecventa stock. Acum standardul este 3200 in loc de 3000. Ca idee diferenta cea mare, si sweetspotul este la 3733 MHz. Dar asta inseamna alti rami, alti bani, alta distractie. Nu renteaza, poate decat daca e diferenta mica de pret si inca nu ai cumparat ramii. Zi faina!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Brand, dotari, si materiale folosite.
Despre placile cu chipset-uri de top nu stiu ce sa zic, dar la chipset-urile low-entry MSI foloseau condensatori de calitate proasta.

Acea placuta de RAM se va impaca mai bine cu Intel, procesoarele AMD lucreaza mai bine cu RAM mai rapid, peste 3200MHz.

| AlexMh a răspuns:

Salut daca ai o placuta de ram de 3000 MHz, combin-o cu Ryzen. Acele doua procesoare care mi le-ai dat nici macar nu au grad de comparatie intre ele, mergi cu incredere pe 3700x. Chiar daca ai folosi Intel sau AMD iti recomand sa ai doua placute de 8 Gb sau doua de 16 Gb (asta ca sa nu o mai schimbi pe a ta), ca sa iti mearga in Dual Channel.
Cu ce o diferentiaza de restul, nu as putea spune ca o diferentiaza de toate dar are urmatoarele plusuri: chipsetul X570 este un chipset care permite un overclocking mai mare si mai stabil al procesorului si al ramilor, are 4 sloturi de ram, suporta memorii ECC, are doi conectori de 12V pentru o stabilitate mai mare (ATENTIE! Trebuie luat in vedere ca sursa sa aiba si ea doua cabluri de 12V, unul de 8 si unul de 4 pini! Asta daca vrei sa o folosesti la capacitate maxima, daca nu si unul de 8 pini sau 2x de 4 pini e suficient), USB 3.2 Gen 1 si 2, 2 doua sloturi de M.2 cu capacitate de RAID, posibilitate de AMD Crossfire (doua placi video), iesire S/PDIF optica, PCI Express 4.0, ventilator pe placa de baza si componente mai calitative. Restul care sunt mai scumpe cel mai probabil au mai multe porturi, condensatori mai buni, Wireless AC, Leduri RGB, platiti si firma fiindca sunt customizate de firme de customizare cum ar fi Republic of Gamers, etc.
"Cred ca intrebarea trebuia pusa altcumva. Am bugetul X, vreau sa cumpar o placa de baza cu chipsetul Y. Am nevoie sa o folosesc la Y, am o placa video (sau doua) si 5 HDD-uri. Ce imi recomandati?"
Stima!

| Cerbul47 explică (pentru AlexMh):

Ryzen nu o sa aiba probleme cu viteza de 3000hz avand in vedere ca cere 3200hz stock?

| Cerbul47 explică (pentru Cerbul47):

Folosit pentru jocuri gen shootere sau cu poveste, bugent 6000 lei fac un pc si am deja acea placuta de ram cumparata si m-am gandit ca placa video sa fie rtx 2070.

| AlexMh a răspuns (pentru Cerbul47):

Nu cere 3200 Mhz, e recomandat minim 3200 Mhz. Stai linistit 200 Mhz diferenta nu e nici macar 1% performanta. Diferenta enorma e intre 2600 Mhz si 3000 Mhz. Acolo este adevarata batalie. Dupa 3000 Mhz, nu mai este asa mare, mai ales nu in gaming, ci pe partea de procesare/randare/arhivare/dezarhivare, etc., daca il folosesti pe post de Workstation. De ce recomanda 3200 in loc de 3000, fiindca pana acum 3200 nu a fost suportat ca si frecventa stock. Acum standardul este 3200 in loc de 3000. Ca idee diferenta cea mare, si sweetspotul este la 3733 MHz. Dar asta inseamna alti rami, alti bani, alta distractie. Nu renteaza, poate decat daca e diferenta mica de pret si inca nu ai cumparat ramii. Zi faina!