| FuuTonN a întrebat:

Care este diferenta dintre un procesor Intel Core i [3, 5,7] Ivy Bridge si unul Sandy Bridge?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pai Ivy Bridge sunt cele mai noi procesoare de la Intel construite pe platforma de Sandy Bridge dar pe o tehnologie mai mica si anume 22nano metri. Ivy Bridge a dezvoltat un nou tip de trei-dimensional "Tri-Gate" tranzistor. Ca performanta avem:
- Ivy Bridge este mai rapid la toate categoriile I3 I5 I7 cu 5% până la 15%
- Ivy Bridge consumă mai puțină energie, cu până la 50% mai puțin la același nivel de performanță
- Ivy Bridge are o grafica mai buna