| Sapp a întrebat:

Care este diferenta dintre windows7 32 bit si windows 7 64 bit! Am win7 32 bit, PC-ul este compatibil si cu win7 64 bit.

Daca trec de la 32 bit la 64 bit este posibil ca PC-ul sa imi mearga mai greu sau sa imi faca figuri?

Processor: Intel(R) Pentium(R) D CPU 3. 40GHz
Memory RAM: 3, 00 GB dar am 4 GB in PC (stiu ca e din cauza ca sunt pe 32bit)
Graphics: NVIDIA GeForce GT 630
Display adapter type NVIDIA GeForce GT 630
Gaming graphics: 2303 MB Total available graphics memory

(Am sanse sa pot juca Prototype1, Assassin Creed 1, 2 sau 3 pe acest pc)

RASPUNSUL CARE MA AJUTA PRIMESTE FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Legion200 a răspuns:

In primul rand nu poti spune ca va merge mai bine. Totul e in functie de calculator. Daca PC-ul este pe masura de x64 pai iti va merge bine dar de este PC slab nu. Nu mai repet faza cu ramii spusa de altcineva intr-un comentariu anterior dar daca vrei sa joci jocuri mari nu conteaza numai sistemul, conteaza componentele. Eu folosesc x64 pentru ca am PC de x64, intelegi? Eu zic ca merge si ar fi bine sa itinpui x64. Difera decat functionarea componentelor si constructia windowsului. De iti pui x64 trebuie sa schimbi toate programele pe x64. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Sapp explică (pentru Legion200):

Imi poti da un site-2 de pe caer imi pot lua win 7 64 bit?

8 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti serios sa iti pui un procesor mai bun.
Da poti pune 64 de bit si e recomandat pentru ca ai 4 gb de ram dar va trebui sa iei programe compatibile cu 64 bit.

| Sapp explică (pentru Evolution):

Am sanse ca pc-ul sa imi mearga si mai bine daca trec la 64 bit?

| digital7shady a răspuns:

Nu vei avea nici o problema. Schimba mai repede pe 64bit, nu poti lasa 1GB RAM sa stea degeaba, nu e frumos. Orice joc merge si pe sistem de 64 + ca toate jocurile noi cer peste 4GB RAM deci nu merg pe 32bit.

| gir861 a răspuns:

Salut.
Chiar ai nevoie de Windows pe 64 bit.
La ce ai tu acuma le vei putea juca, dar cu unele ajustări grafice. Verifică cerințele pe www.gamedebate.com.

| xAnonimMM a răspuns:

Windows-ul pe 32 suporta pana la 4GB RAM, iar cel pe 64 pana la vreo cateva bilioane...
Cel pe 32 nu foloseste tot ram-ul disponibil, gen daca ai 4 foloseste doar 3,, iar cel pe 64 il foloseste aproape pe tot disponibil
Diferentele nu sunt foarte mari la un pc din 200x in sus, dar la cele cumparate recent da, este mult mai bine sa ai win pe 64
Cat despre jocuri, poti juca acele jocuri, unele chiar la setari medium-highwinking
Daca te intereseaza, am un PC cu GTX770 si AMD A10 la 2. 700lei
PM daca te intereseaza

| Sapp explică:

Gir861 Site-ul nu merge! Cam unde ar trebui sa mai imbunatatesc PC-ul si cam ce imi recomandati.

| Andrei_Stefan_1997_Sdrd a răspuns:

De exemplu daca ai 8 gb de ram cu 32 de bit iti vede doar 4 iar daca il ai pe 64 iti vede toata memoria ram