| tigru18 a întrebat:

Care este diferenta intre slotul PCI Express x16 si slotul PCI Express 3.0 x16? Vreau sa pun o placa video care are slot PCI Express x16 pe o placa de baza care are PCI Express 3.0 x16

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Scurt si la obiect nici una ( chiar daca sunt mici diferente ).

Da, poti pune placa video.

Diferentele sunt de performanta, versiunea 3.0 fiind cea mai rapida.

Nu exista PCI E x16 simplu. Probabil e 1.0 2.0 sau 3.0 dar nu se specifica sau daca scrie doar x16 e probabil 1.0