| PlayerE7 a întrebat:

Care este treaba asta cu chip-ul si cifra 666?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tampenii de bisericosi exacerbati, cei ce se tarasc in genunchi la moaste si au facut sfant din Stefan cel Mare care a fost curvarul Moldovei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nici o treaba. Paranoici schizofrenici care pun botul la niste timpenii dintr-o carte de povesti si nu au macar habar de unde a ajuns miniaturizarea tehnologiei militare/de spionaj. Daca cineva ar vrea sa ne cipeze, am inspira cipurile sau le-am inghiti din mincare/apa fara ca macar sa ne dam seama, nu si-ar bate capul sa ni le puna in frunte, pe carduri, pe naiba mai stie pe unde. Dar nah, daca ti-e la indemina sa crezi ca o fecioara a fost inseminata de un duh si ca femeia e facuta din coasta barbatului, mi se pare normal ca o sa pui botul si la asa ceva. Vai, 666, satana, card citit invers, vai vai, zilele cele de pe urma, frati crestini, sa fugim in munti, sa pirjolim fintinile, etc.

| gabicoo a răspuns:

666 e transpunrea in cifre a numelui imparatului Nero - cel care prigonea pe crestini in sec. I d.hr. Nu are nici o legatura cu cipul de pe card. Ai cip pe cardul de sanatate.
Problema e la viitoarele carti de identitate. Ti se vor lua amprentele, imaginea ochilor (irisului) si alte chestii care tin de intimitatea si de viata ta - date la care va avea acces orice prost de militist ( Garcea - am vrut sa zic ) - si asta ma deranjeaza foarte tare.

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Da, ca de altfel fata nu ti o vede nimeni si amprentele nu ti le ia niciun politist... Cat ganditi unii... Suficient cat sa scoateti o teorie a conspirației

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Din moment ce-mi vad de treaba - chiar nu vreau, ca prostu satului ajuns militist la oras, sa stie prea multe despre mine. Si asa incepand de luna asta au militistii prea multe "competente".
Nu e vorba de conspiratii. Traiesc intr-un oras mic si stiu ce inseamna prostul ajuns in functie.

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Din moment ce iti vezi de treaba ta nu ii pasa nimanui de cartea ta de identitate sa iti fure datele de pe ea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Imi cer scuze ca iti raspund tie, dar desteptul de deasupra - si dedesubt - ma ignora pentru ca e prea destept si nu ii convine cand ii da cineva cu realitatea peste bot...
----------------------------------------------------------------------------
Te deranjeaza pentru ca... ce? Pentru ca vei putea fi prins mult mai usor daca faci magarii? Bai, eu sunt 101% pentru! Sa imi ia si amprenta pu&ii daca vor, dar dupa aia sa se automatizeze sistemul si sa vedem toti smecherii la bulau sau cu masini/averi confiscate ca nu au de unde plati amenzile. Auzi tu, mare problema la viitoarele carti de identitate ca ti se vor lua amprentele, irisul si "alte chestii" - ce chestii daca tot stii asa de multe? Imi place atitudinea ta fata de "prostii de militisti" sunt sigur ca tu esti un mare om care rupe stilul in a isi ajuta semenii astfel incit nu mai e nevoie de politie pe o raza de 100 de kilometri in jurul tau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Iar daca tot e in oras mic si il doare de prostii alesi in functie, nu il opreste nimic sa ii reclame la judet/minister ca nu isi fac treaba. In ciuda prostiilor din presa, de multe ori exista oameni care chiar se ocupa de imaginea institutiilor din care fac parte si sunt foarte receptivi la sesizari. Dar nah, ce sa ceri unuia gen vecinii mei care se plingeau ce naspa e postasul si in 5 ani unul nu depusese o reclamatie. Cind mi-a facut probleme mie, in vreo 6 luni a zburat. Frumos, regulamentar, cu mai multe sesizari trimise unde trebuie, am discutat cu cei insarcinati de control frumos, fara panarama, fara ca eu sa fiu cu nimic mai cu mot fara de vecinii mei. A, da, singurul "plus" al meu a fost ca in loc sa stau sa ma pling prin vecini mi-am folosit drepturile.

| gabicoo a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred ca ai inteles cum sta treaba in cazul meu si al multor altora. Am zis ca locuiesc intr-un oras mic. Eu imi vad de treaba dar altii nu. In oraselul meu isi cam poarta de grija unii altora. Garcea e curios din fire. Daca imi vad de treaba e clar: sunt suspect, am ceva de ascuns. Nu cunosti mentalitatea oamenilor din localitatile mici si nici cea a prostului ajuns in functie.

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Sper ca vezi mai sus ce ti a raspuns GabiDumitrescu. Are mare dreptate in ce zice, doar ca nu putea sa iti zica direct ca l ai ignorat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Dar la telefon n-ai amprenta? nu-ti fura datele chinezii?

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am telefon cu butoane!

| frunzarescu a răspuns:

Chipul este circuit electronic care este implementat in cartea de identitate, pasaport, card bancar etc. Acest chip ajuta la identificarea si securizarea cardului.
Numarul 666 este un numar aflat intre 665 si 667, contine trei cifre identice.
Asta inseamna chip si 666, nimic mai mult.

| JamesWatson a răspuns:

Conform Bibliei este cifra necuratului

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

666 este un număr legat de Soare în cultura păgână care a fost furat și corupt de evrei în biblie. Prin mijloace de manipulare, spălare pe creier și propaganda, prostimea creștină a ajuns să creadă că 666 e un număr malefic. În realitate n-are nicio legătură cu cipurile.