| NextGen a întrebat:

care placa video este mai buna si care procesor? Voiam sa-mi fac un pc nou pe piese si am de ales intre :
- Placa video GTX 750 Ti sau Radeon R9 270x. Am auzit ca r9 e mai rapida dar gtx are o calitate mai buna a imaginii. Ce imi puteti recomanda Ps: Doresc mai mult o calitate mai buna a imaginii decat viteza
-Procesor AMD FX-6300 sau un i5/i3. Si dupa cum prea vad cele de la Intel sunt mai scumpe. Ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

GTX si Intel sunt cele mai bune in toate privintele! Bafta!

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca tot ai bani, macar i-ati cea mai ok placa video pana in 10-1100 lei adica 960-ul asta : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Langa un i5 a 4-a generatie si maxim 8gb ram, poti rula absolut toate jocurile actuale si cele ce va urma sa se lanseze mai mult decat ok.

| NextGen explică (pentru Jipa95):

Mersi mult, deci practic e mai buna 960 decat 750 ti. Poti sa-mi dai un pret in care m-as putea incadra in acea placa video si procesor, 8g ram si coolere, carcasa etc?

| VladyXR a răspuns:

Cine ti-a zis ca R9 270x nu are calitate mai buna? depinde de monitor..nu de placa video, pentru r9 trebuie un monitor full hd, ce fel de i5 sau i3? nu specifici nimic, si inca vrei sa iti raspundem.FX-u doar pe editing, studio etc, in gaming nu ai nevoie de 6-8 nuclee, ca se folosesc maxim 2-4..in gaming ar merge un i5 4590...

| NextGen explică (pentru VladyXR):

Mersi mult, da n-am specificat procesorul, dar nu conteaza. Mersi inca o data de sfat