| MaxiEcho a întrebat:

Care procesor e mai bun?,, Intel Core i5-4200U!" sau,, Intel Pentium Quand-Core N3520"?
Stiu ca i5 are 4 Nuclee iar Quand-Core tot are 4 Nuclee!
Funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intel Pentium Quand-Core N3520 are 4 nuclee fizice si 4 virtuale:
http://ark.intel.com/......o-2_42-GHz
Intel Core i5-4200U are 2 nuclee fizice si 4 virtuale:
http://ark.intel.com/......o-2_60-GHz
Si viteza ceasului este mai mare in mod normal la cel Quad core. Celalatul in turbo creste cu un pic.
Deci: e mai bun quad core.

| MaxiEcho explică (pentru Salontanul):

Am vazut ca cel i5 este mai bun doar ca are 2 nuclee fizice si 4 virtuale!
Sunt importante alea fizice?

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

I5 4200, care este setat pe frecventa de 1.6 ghz, dar nu-ti face probleme, cu turbo ajungi pana la 2.6 ghz. Suporta maxim 16gb de ram, pe langa acel N3520 8 gb ram. Ai un chip grafic foaarte bun pe i5 HD 4000, duce multe jocuri noi aparute, dar nu un high, ci un low-medium. happy Bft

| gelu1970 a răspuns:

I5 4200U e net superior in randamentul dat.

| al3xander a răspuns:

Http://ark.intel.com/compare/79049,75459
i5-4200U are 2 nuclee fiecare a cate 2 thread-uri (nuclee virtuale), N3520 are 4 nuclee fiecare a cate un thread deci este mai performant si are si viteza mai mare de 2, 1 GHz (fata de 1, 7 GHz) insa celalalt are "Max Turbo Frequency" si poate ajunge pana la 2, 6 GHz. I5 are si placa video integrata mai performanta. parerea mea este I5.

| Yuzoo a răspuns:

Eu sincer am mai multa incredere intr-un Intel Core i5-4200U, am incercat un i3 si voi cumpara si un i5, eu sunt multumit de produs si am auzit ca 4200U este foarte bun, toti fiind multumiti de produs. Parerea mea e sa te mai informezi sau sa astepti si alte pareri din partea celor care au acest procesor.

| MihaelaCarbunaru a răspuns:

I5 Nu are 4 nuclee ci doar 2 care de multe ori arata la performanta ca 4 e o noua tehnologie. Dar cu toate astea nu are forta unui quad core in carne si oase http://bit.ly/TELRsI

| MaxiEcho explică:

Am sa ma bazez pe i5!