| Iunix a întrebat:

Care procesor e mai bun, un Dual Core 1, 7 GHz sau un Quad core 1, 4 GHz? Și dacă puteți să-mi dați și explicații.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

E foarte clar ca depinde de anumite chestii. Nu te poti lua dupa numarul de nuclee sau frecventa. Daca acel Dual core este generatie noua(cum e skylake acum) si acel Quadcore este generatie veche, atunci dualcore-ul este mai rapid. Conteaza arhitecura, generatia, cache-ul, toate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Avind in vedere frecventele, cu siguranta se refera la procesoare mobile pentru tablete/telefoane.

| Iunix explică (pentru KodrutZ):

Exact, dar am zis că asta nu e așa important.

| Frank51 a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact aceeasi chestie, de exemplu un cortex a9 dual core la 1, 7GHz este mai rapid decat un quadcore cortex a7 la 1, 4GHz. Desigur, performantele nu se observa decat sub teste si benchuri, si depind foarte mult de arhitectura.

ONbig grinaca ne dadeai modele specifice, puteam sa facem diferenta, si sa comparam, dar in general, cred ca ai prins ideea.