| SmallBrain a întrebat:

Care procesor este mai bun?

1.Procesor AMD, octa-core 3.5 GHz si 4.0 GHz Turbo

2.Procesor Intel® Core™ i5-6600K, 3.5GHz, Skylake, 6MB, Socket 1151, Box(quad-core)

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Degeaba e octa-core daca nuclee alea sunt slabe, majoritatea jocurilor sunt optimizate pentru quad-core.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

I5-ul all the way.
@Evolution: hai mai zi si povestile cu incalzirea si performanta in multitasking. Si cu AMD mai bun la jocuri, sa nu uitam de aia.

| Evolution a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu sunt povesti, eu am avut de la un Intel celeron single core pana la un i7 quad core si niciunul nu a crapat.
Am avut un amd quad core (era printre primele aparute) si la primul overclock a crapat. De'atunci m-am acrit de amd.
Singurul avantaj e ca te scoti mai ieftin la un pc cu amd.
Eu prefer Intel, te joci cu el cum ai chef si nu crapa.

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

Daca a crapat la primul oc inseamna ca ai fost tu tont, nu ca era procesorul de vina. Plus ca de multe ori lumea cumpara procesoare ok de la AMD cu placi de baza de rahat si se mira de ce le crapa sau sunt instabile. Nu imi zi ca aveai placa de baza cu VRM 8+2 si racire aftermarket cum trebuie si ti-a crapat. Iar OC-ul cum l-ai facut, iti mai aduci aminte? Ai dat cu voltajul in el ca in hotii de cai din prima, nu?

| Evolution a răspuns (pentru KodrutZ):

Aveam cooler aftermarket (cine mai sta cu un cooler standard? sa fim seriosi rolling on the floor mai ales ca acum industria e foarte ieftina de coolere) si nu tin minte fix seria procesorului si ce voltaj i-am bagat, am testat cu un programel si am vazut ca nu pica, temperatura se tinea undeva la 85, ziceam ca e ok la performanta aia sa am temperatura aia, dupa o sesiune de gaming poc, pc-ul s-a inchis, pornea cu beep, am cautat semnficatia beepului si scria ca procesorul e dus.
Deci... nu stiu ce explicatii sa iti mai spun, dar am dus un procesor i7 de la Intel la 99 de grade celsius si l-am tinut o ora sau doua pana la 101 si nu s-a inchis nu nimic (spunea ca temperatura maxima suporta 105 de grade).
Asa ca probabil ca amd e mai performant si nu stiu ce, dar durabilitatea si stabilitatea la Intel nu o poate egala nimenea.
In plus, placa de baza care am avut-o am luat-o la pachet cu procesorul (deci presupun ca trebuia sa reziste la toate conditiile, nu? ).
Oricum fiecare cu parerile lui, dar eu tot la Intel raman, dau ceva bani mai multi dar nu crapa.

| KodrutZ a răspuns (pentru Evolution):

Si coolerele standard isi fac de multe ori treaba. Bine, daca vrei si OC intr-o veselie, se cam schimba datele problemei. Ideea e ca nu te joci cu voltajul de nebun, indiferent ca e Intel sau AMD. Legat de grade, fiecare procesor are o temperatura-limita. De obicei la AMD e mai mica ca la Intel. Plus ca daca tu faci OC si ti se pare normal sa stea la 85, sa avem iertare... nu mai zic nimic.
P.S. AMD nu e neaparat mai performant, dar de multe ori ajunge sa fie considerat slab din cauza sistemelor facute pe genunchi de de-alde Media Galaxy sau a celor ca tine.
P.S. 2 Daca vrei sa faci OC, iti iei placa cu VRM cum trebuie, nu ce ti se ofera la pachet...

| Evolution a răspuns:

Pai ca stabilitate este mult mai bun Intel.
Ca performanta bate putin AMD dar nu cu mult.
Depinde si ce placa de baza alegi / ce componente mai ai etc... dar eu zic sa mergi pe Intel. e mai ok

| SmallBrain explică (pentru Evolution):

Unii mi-au spus ca AMD este mai bun fiindca e octa-core si Intel este quad-core

| CPAElites a răspuns (pentru SmallBrain):

AMD-ul ala e bazat pe seria Bulldozer care dateaza din 2012 in timp ce Intel Skylake a aparut anul acesta!
Cumperi Intel deoarece este mai performant si suporta memorii ddr4.

Iti cumperi PC pe componente? Spune ce configuratie vrei sa cumperi happy

| SmallBrain explică (pentru CPAElites):

Cand zici configuratii, te referi la componente? laughing

| CPAElites a răspuns (pentru SmallBrain):

Da.

| Evolution a răspuns (pentru SmallBrain):

Degeaba e octa-core daca nuclee alea sunt slabe, majoritatea jocurilor sunt optimizate pentru quad-core.

| Nimeni10 a răspuns:

I5, e mai nou, mai performant, mai rece, AMD-ul ala e depasit e mai fierbinte ai nevoie si de un cooler aftermarket.