| GabiDumitrescu a răspuns:

1. CE ROUTER AI DE LA TELEKOM? Nu cum se cheama brandul, ci exact modelul!
2. Ce abonament ai de la Telekom?
3. Daca vrei router de 100 de lei, de 100 primesti. Mai degraba cauti unul Gigabit la mina a doua decent, de exemplu un TP-Link 1043ND.

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am Huawei HG658

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Ala e un echipament destul de vechi si lent. Nu mi-ai raspuns ce abonament ai acum. Ti-au tras cumva fibra?

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum am fibra de cupru. Doar în orașe au fibra optica. În comune nu

| NLS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Nici eu nu am fibra in Germania, si totusi,. anul acesta am trecut la 1000 Mbps de la 150 (practic, de la 100, caci cablurile ce le aveam suportau doar 100Mbps).

Deci verifica si ce cabluri ai... de afara pana la modem (router), apoi de la acesta la PC.

A costat ceva sa schimb si toate cablurile, insa diferenta e colosala, (cu modemul primit de la ei, o petarda de FritzBox).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Aia NU E FIBRA. Geezus. Deci ai cablu UTP... viteza maxima pe abonamentul tau cit se presupune ca e? De doua zile nu ai raspuns la asta, care e fix parte esentiala.

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am viteza de 13-14 mbs download și 1mbs upload

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Lol, ce e aia? In abonament/contract ce scrie? La asa viteza, mai ales cu 1 upload... nu ai ce sa ii ceri mare lucru.

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa imi arata pe speed test.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

OK, si contractual cit ar trebui sa ai? Tu pentru ce abonament Telekom platesti?

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

La cel care îl am suporta maxim 100mbs.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Da breh, cel PE CARE il ai suporta... intrebarea e cit iti ofera Telekom! big grin In contract scrie ce viteze maxime iti ofera. Eu asta tot intreb aici, nu cit ai tu. Asa si eu aveam ~300 Mbps cu un router si acum am peste 900, iar abonamentul e Gigabit-ul pe fibra de la RDS care se presupune ca ofera vreo 980 down si 450 up, sau ceva de genul. Tu la o adica poate ai abonament de 300, dar degeaba il ai pe ala daca routerul duce maxim 100. Capisci? happy

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu știu ca prin cablu suporta 100mbs.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

OK, dar CIT INTRA DE LA PROVIDER IN CABLU, asta e intrebarea intrebatoare!

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu stiu exact.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Pai stii, SCRIE IN CONTRACT! Eu ce iti tot zic aici de o saptamana? tongue

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

În contract scrie 100mbs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

In cazul asta sanatate si voie buna! happy

| Zuzumilk26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc la fel!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzumilk26):

... si net cit mai rapid! P.S. Daca SpeedTest iti da 13-14 Mbps la down e bine. Totusi 1 ala la up nu imi miroase deloc bine. Uite, de exemplu la mine - digi, fibra, abonamentul de top - https://rcs-rds.speedtestcustom.com/......e85fa480b7 - bine, download trebuia sa fie dublu, dar in momentul asta sunt conectate doua desktopuri la router, ambele deschise, doua tablete, si doua telefoane. big grin