| Baris123sefu a întrebat:

care windows consuma cele mai putine resurse?

Răspuns Câştigător
| alexclaudiu2003 a răspuns:

Depinde de ce Pc ai, nu poti instala windows 98 daca ai mai mult de 512 Mb ram, decat daca faci niste modificari la el in timpul instalarii la un fisier numit system.ini si nu exista driver la el la Pc-uri aparute de acum 10 ani, deci exclus 98, 98 Se sau Me, sa nu mai zic ca nu poti naviga pe net cu ele, nu mai sunt compatibile, Windows Xp dabia se mai taraie sa tina pasul in ziua de azi, in curand nu o sa mai fie actualizat, de exemplu la Windows Xp Service Pack 1 nu poti instala nimic din ziua de azi, trebuie neaparat Service Pack 3, SP 1 nici macar nu are Data Execution Prevention, lista continua pana maine dimineata, depinde de ce Pc ai.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Windows 1, consumă cele mai puține resurse; Vezi pe wikipedia documentația.Succes

| Kylexy a răspuns:

Mini xp, ca sa poti face ceva cu el, windows 1 are cel mai mic consum de resurse.

| śĩĿṽịṻ a răspuns:

Pai windows 95 Consuma putin si xp Windows 7 SI 8 de la 1gb ram in sus.,,, FUNDA?

| Konata a răspuns:

Windows XP consuma cele mai putine resurse happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3.1 happy

| vrelian a răspuns:

Windows 8.resursele nu se refera la ce cerinte trteb sa ai pentru instalare. daca trebuie sa ai sa zic 2 gb ram asta nu inseamna ca gata aia 2 ram deja sint dusi.resursele se refera la alte chestii.asa cred.nu sintn sigur dar cred ca am dreptatepoi ce sa faci cu windows 98 pai ce o sa rulezi pe el? nu stiu cite programe o sa iti mearga sau ce internet explorer o sa ruleze si cit de bine.si daca ai un calc pe care vrei sa pui windows 98 sau 95 pai ala nu stiu daca se mai poate numi calculator.eu zic sa il arunci si sa incerci sa faci rost de un calc adevarat.ala nici sa faci cafea nu e bun.

| FirstplaceXXX a răspuns:

Tinand cont ca vrei un sistem de operare care sa consume putine resurse ti-as putea recomanda sa instalezi Windows 98 sau Puppy Linux. Cerintele pentru Windows 98 sunt: procesorul trebuie sa aiba minim 300 de Mhz si procesorul sa fie Celeron, Intel Pentium, AMD K6, Duron sau Athlon, minim 64 memorie Ram, 1.5 Gb spatiu liber pe hard disk, placa video VGA 800 x600.
Sistemul de operare Puppy Linux are cerinte mult mai mici decat windows 98 si cred ca ar trebui sa incerci sa instalezi prima oara Puppy Linux, mai ales ca programul are doar 115 Mb si se instaleaza imediat. Sistemul de operare il vei gasi pe internet daca vei cauta pe google: Puppy Linux.

| ByTyger1 a răspuns:

Eu am invatat de la cei mai buni baga windows xp sp3 sp2 si nu baga programe aiurea

| MetfeXs a răspuns:

Windows 98! Dar mai bun este XP.

| xcv45 a răspuns:

Windows XP

| HocusPocusPreparatus a răspuns:

Windows 1.0 Ocupa cel mai putin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0