| Iunix a întrebat:

Care windows e mai bun Windows 7 Ultimate pe 32 de biti sau Windows 7 Ultimate pe 64 de biti?

Am un laptop Acer Aspire E1-571G

1) procesor Intel® CoreTM i3-3110M ( 2, 40 GHZ, 3MB L3 cache)

NVIDIA GeForce 710M with 2GB Dedicated VRAM

15, 6" HD Acer CineCrystal TM LED LCD

4 GB DDR3 Memory

500 GB HDD

DVD-Super Multi DL drive

Acer Nplify TM 802.11b/g/n

Ce fel de windows ar merge cel mai bine pe acest PC și să nu solicite sistemul foarte mult?
Îmi trebuie o placă video mai bună?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nici unul. Micrsoft Windows Ultimate este doar o mizerie comercială elaborată strict pe post de platformă de test, ce include toate functiile tuturor versiunilor de Microsoft Windows, funcții ce tu ca user obișnuit NU le vei folosii nici măcar în proporție de 1%!
La ce configurație ai, orice platformă Microsoft sau sistem UNIX/Linux pe 64 de biți NUMAI este compatibil.Arhitecturile pe 32 de biți încet încet vor devenii istorie deoarece nu suporta mai mult de 3 Gb ram.
Cu platforma Windows:
Ești user cansic(ce se joacă pe pc, asculta muzică, internet, office, etc)?-Windows 7 Home premium!
Ești profesionist, deții o stație de editare grafică, randezi video/audio, CAD, etc?-Windows 7 Professional
Lucrezi în industria IT pe un Worckstation?-Windows 7 Enterprise
Vrei interfața în română la Windows 7 că nu știi engleza?-Obține-o gratuit de aici!:http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
Succes și nu te mai lua după toți habrniștii în calculatoare ce cred doar ei că se pricep...real îs pericole cibernetice, sau după turmă.Nu tot ce alege turma e și bun!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lupudepenet a dat cel mai bun raspuns. Si eu ti-asi fi raspuns la fel.

| Jipa95 a răspuns:

Prietene, tu se pare ca ai probleme de perceptie. Sa-ti mai raspund inca odata la intrebare? Ti-am mai spus! Orice sistem de operare pe 64 biti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ultimate, home premium, samd. Pe 64 biti sa fie. Singura diferenta intre aceste tipuri de sisteme de operare este ca ofera cateva programe in plus fata unul ce celalalt. Pentru laptopul tau este recomandat windows7

| Vanqu1sh a răspuns:

Ti-ar fi perfect un 7 x64. Sau eventual un 8.1 x64, consuma si mai putine resurse decat 7, placa video este indeajuns de buna. Bafta!