| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU

ce bug-uri are? windows 10?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ai vreun virus ceva... eu il folosesc de cand a iesit si singura problema la inceput cu prima versiune aveam probleme cu sunetul, nu ramanea cum il lasam, dar acum s-a remediat si asta. Deci eu nu am nici un fel de eroare, nu stiu ce aveti voi dar eu sunt total multumit de win 10. Acum depinde si pe ce pc e instalat, pe pc-uri slabe nu e recomandat de aceea apar erori in cele mai multe cazuri...

28 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ce te face sa crezi ca are? Inca nu l-ai incercat dar stii ca are? big grin

| WxRo a răspuns:

Pe langa faptul ca logheaza tot ce scrii, pe langa faptul ca instaleaza singur toate prostiile, pe langa faptul ca privacy-ul nu mai exista ..in rest e praf happy

| WxRo a răspuns:

Uite ce zice un nene care a muncit la ei ...si nu a fost si el pe acolo pe o functie de 2 lei.
https://www.youtube.com/watch?v=wgKJMsJ-6XU
Dupa ce vezi video astept sa-mi spui tu daca e praf sau nu...

| lpavel a răspuns (pentru WxRo):

Tipul are probleme cu win 10 ca nu mai are control total asupra windows-ului dar astea sau mentionat inainte de lansare... apoi pentru mine si ceilalti care folosesc win10 NU asta conteaza ci sa functioneze bine, asta conteaza! happy Iar apoi de mine ar fi putut zice orice ca eu sunt pe win 10 de cand a iesit, nu am intalnit erori, la mine merge perfect, deci de ce as asculta de altcineva? big grin

| lpavel a răspuns:

DA! La mine s-a remediat problema cand am instalat versiunea 1607...

| lpavel a răspuns:

Imi pare bine! happy

| lpavel a răspuns:

Diferite erori apar de la virusi cand navighezi de colo, colo pe net nu din cauza ca ar fi win 10 naspa... Asta se poate intampla pe orice windows happy

| WxRo a răspuns (pentru lpavel):

Daca pentru tine privacy-ul este o chestie de care poti sa te lipsesti ..baga mare cu win 10 happy

Bula
| Bula a răspuns:

Bug-urile principale win10:
- trebuie sa-ti iei calculator nou
- va trebui foarte curand sa cumperi si licenta
- face ce vrea el, nu ce vreau eu
- nu protejeaza intimitatea, dimpotriva
- este plin de functii inutile
- ocupa spatiu pe HD si in RAM in prostie, fata de versiunile anterioare
- nu ruleaza sau ruleaza eronat versiunile de programe scrise pentru windows-urile anterioare (tot produse de MS! )
- nu s-a rezolvat nici pana acum o versiune de baza, varianta free, care sa rezolve doar bootarea si functiile strict necesare, de baza!
- etc. etc etc. - adica tot sh.t-ul ce s-a bagat in diferenta de peste 10Gb instalat in plus fata de XP.

Restul bug-urilor le gasesti peste tot in forumuri...

| WxRo a răspuns (pentru Bula):

Da, dar are si o functie buna happy
isi instaleaza jocuri singurel big grin

| lpavel a răspuns (pentru WxRo):

Multumesc! O iau ca pe un compliment! big grin

| WxRo a răspuns (pentru lpavel):

Exact asa l-am si scris happy nu mi-as permite sa jignesc pe cineva doar pe baza sistemului de operare pe care-l foloseste happy

| lpavel a răspuns (pentru WxRo):

Cum sa instaleze jocuri singur ma? Ma faci sa rad laughing

| WxRo a răspuns (pentru lpavel):

Ma e pentru la tine in fata blocului.
https://www.youtube.com/watch?v=wgKJMsJ-6XU
Ia razi!
Tu rulezi win 10 si nici macar nu stii ce rulezi...you poweruser you :)

| Fanibu a răspuns:

Vad ca multi v-ati aprins de resursele consumate si intimitate.Sunt sigur ca aveti toti telefoane cu Android. Aveti intimitate full? V-ati multumi cu varianta 2.4 sau cu Android 7.0 Nougat? Orice sistem de operare nou, vine cu imbunatatiri, consuma mai multe resurse, dar aveti si facilitati mai multe. Orice sistem de operare nu e perfect.Despre Windows 10... e mult mai bun decat celelalte, dar va trebuie si resurse.Nu aruncam cele mai performante masini daca au consum mai mare! Au si putere mai multa si puteti rula cu viteze mai mari(in limita regulilor de circulatie). Odata iesit pe net, deja intimitatea a fost lasata de izbeliste.

| lpavel a răspuns (pentru Bula):

1- de ce ar trebui sa-ti iei pc nou? asta numai daca inainte nu foloseai o rasnita big grin
2- licenta =valabil la orice windows! big grin
3-nu chiar... ai niste optiuni prin care poti opri astea!
4- la fel ca la 3 happy
5- da asa e dar le poti opri sau dezinstala!
6-intoarce-te la win98 care ocupa si mai putin spatiu, oare de ce? big grin
7- pai ce ai vrea sa ruleze programe facute pentru versiuni de windows de acum 20 de ani? laughing Cele pentru 7 sau 8 le ruleaza, ce vrei mai mult de atat?
8- nu cunosc acea eroare desi folosesc win10 de cand a iesit! happy

| WxRo a răspuns (pentru Fanibu):

Eu nu stiu de unde va luati voi informatiile ..insa...
E mult mai bun? la ce? Poti da niste exemple concrete? Pentru ca sunt 20000000 de teste pe Youtube care arata ca are fix aceeasi performanta in gaming ca si windows 7.
Apoi. zice de resurse... De pe pagina Microsoft avem asa :

pentru windows 10 :
Processor:
1 gigahertz (GHz) or faster processor or SoC
ram : 1 gigabyte (GB) for 32-bit or 2 GB for 64-bit
Spatiu stocare : 16 GB for 32-bit OS 20 GB for 64-bit OS
Graphics card:
DirectX 9 or later with WDDM 1.0 driver

Acum. windows 7 :
Procesor de 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid, pe 32 de biți (x86) sau pe 64 de biți (x64)*

1 gigabait (GB) de RAM (pentru 32 de biți) sau 2 GB de RAM (pentru 64 de biți)

16 GB de spațiu disponibil pe hard disk (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

Dispozitiv cu placă video DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent
Care sunt resursele alea de care ziceai?

| lpavel a răspuns (pentru WxRo):

Ei si? Stai linistit ca nu-ti instaleaza nimic fara aprobarea ta! Eu verific 1 data pe saptamana ce e instalat in pc... si totul e in regula!
PS: daca nu-ti convine limbajul atunci stai tu in fata blocului! Eu vb cum vreau!

| WxRo a răspuns (pentru lpavel):

Tu dovedesti doar ca esti un incult daca vb cum vrei. E o chestie mica care se cheama respect si care tie ti-a scapat pana acum in educatie.
Daca tu ai ajuns sa te contrazici cu jaztwocents + linus + barnacules ...esti praf rau si pe langa subiect total.

| Fanibu a răspuns (pentru WxRo):

E suficient sa te uiti aici si ai niste informatii de la persoane avizate, crede-ma!
http://www.pchouse.ro/blog/de-ce-este-windows-10-mai-bun-decat-windows7/
https://cristianls.ro/windows-10-departe-windows-istoria-microsoft/

| lpavel a răspuns (pentru WxRo):

Nu te-am facut in nici un fel, nu-i asa? Cine e incult acum? Tu cred ca ai inceput sa vb pe net de 1 luna probabil, de aceea ti s-a parut suspect cum ti-am vorbit dar stai linistit, te vei obisnui sau vei sta numai in fata blocului big grin

| WxRo a răspuns (pentru Fanibu):

Nu te supara pe mine dar tind sa cred niste oameni care chiar au ceva experienta in domeniul asta. Mai ales niste oameni care au muncit la Microsoft. Este alegerea fiecaruia sa creada ce vrea ...insa prefer sa cred niste oameni avizati in domeniu decat un site.ro

| WxRo a răspuns (pentru lpavel):

Eu te-am respectat si ti-am vorbit civilizat. Ba chiar mai mult de atat...din timpul meu mi-am pierdut sa iti ofer tie niste informatii care sa te ajute. Daca tu te-ai obisnuit asa si consideri ca este normal sa vb cu MA ...problema ta. Si ca sa nu lungim discutia, eu te evit, tu ma eviti si gata.

Bula
| Bula a răspuns (pentru lpavel):

Foloseste-l sanatos, daca-ti place!
Fiecare cu gusturile lui. Mi-am formulat doar parerea mea.
Eu nu folosesc calculatorul pentru jocuri, am scris doar despre experienta mea proprie, dar nu sunt unicul in lume cu aceeasi parere.

| lpavel a răspuns (pentru Bula):

Asa e ti-ai spus parerea iar pe a mea n-ai acceptat-o cum nici eu n-o accept pe a ta dar eu tot nu ti-am dat eronat...happy dar stai linistit ca-ti platesc cu aceeasi carte big grin
Dar revenind la win10, zici ca nu esti singurul care crede asta, asa e, nu esti singurul cu parerea asta dar oare cati sunteti contra si cati sunt pentru? La asta ar trebui sa te gandesti big grin

| JQuery a răspuns:

Doar aspectul este frumos la windows 10 daca il doresti pentru aspect iti pot da eu o tema care merge sa o bagi pe windows 7/8 si va arata ca windows 10 repet doar aspectul e frumos la windows 10 in rest e praf
Link Theme: https://skinpacks.com/download/windows-7/windows-9-skin-pack/
Add Skype: madalin1242

Răspuns utilizator avertizat
| WxRo a răspuns:

Sunt tare curios.cei care lauda windows 10 ce studii in domeniu` aveti?
Vad ca folositi windows 10 la nivel de user normal si ma intreb in baza la ce il ridicati atat in slavi?
Oameni cu experienta in domeniu, oameni care au lucrat la Microsoft, oameni care traiesc din acest domeniu...toti spun ca windows 10 este un rateu.Voi cand il ridicati in slavi ..pe ce anume va bazati? Si mai ales ce studii aveti in acest domeniu?