| RecKinul a întrebat:

Ce curent maxim sau ce putere maximã suportã un conductor de cupru de 2, 5 mm? Am uitat formula.

5 răspunsuri:
| RecKinul explică (pentru Algo098):

Mulțumesc. Foarte util rãspunsul tãu. Cred cã am sã-ți dau funda.

| Algo098 a răspuns (pentru RecKinul):

Cu placere!

| Valentina8 a răspuns:

Pentru a da un răspuns exact la întrebarea dvs., avem nevoie de cel puțin doi parametri - 1 tensiune în rețea și 2 versiuni metalice ale miezului conductiv al unui cablu de 2, 5 metri pătrați. (cupru sau aluminiu)

Această secțiune transversală a sârmei de cupru este de obicei utilizată pentru cablarea grupului de rozetă a spațiilor rezidențiale (apartamente, case)

Puterea maximă care poate rezista la firul de cupru având o secțiune transversală a unui miez conductor de 2, 5 pătrat, într-o rețea monofazată de 220 volți - 5, 9 kilowați. Într-o rețea trifazată de 380 volți - 16, 5 kilowați.

| RecKinul explică (pentru Valentina8):

Mulțumesc pentru rãspuns.