| Alexandru_Alex_1996_5HRo a întrebat:

Ce este Local Disk C? Cred ca este hard diskul dar nu stiu sigur si asa ca am decis mai bine sa va intreb pe voi big grin va rog fara hate big grin

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Local Disk C =partitia unde in mod normal se instaleaza sistemul de operare

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Exista anumite conventii recunoscute in mod unanim in atribuirea literelor pentru simbolizarea unitatilor de disc.
Astfel sunt:
· A, B - simbolizeaza discurile floppy (B in cazul in care avem doua unitati flopy)
· C, D, E,. - simbolizeaza hard discul (sau opartiție din hard disc)
· Urmatoarea litera a alfabetului dupa literele care simbolizeaza hard discul este de regula CDROM -ul, DVD-ul

| lilianaadelina a răspuns:

Este una din partitiile pc-ului unde de cele mai multe ori este stocat windowsul si programele