| RaduTN a întrebat:

Ce inseamna ISO, Aperture si Shutter Speed?
Am o camera compacta si am gasit aceste setari la modul Manual.
ISO am vazut ca are valori de: 100, 200,400,800,1600,3200,6400,12800.

Aperture are valori de: 8", 6.5",5",4",3",2.5",2",1.5",1.3",1" 1.3, 1.6, 2, 2.5, 3,4,5,.,30,60,100, etc.

Si Shutter Speed are valori de F2.9, F3.2, F8.4

Si am mai vazut termeni ca White Balance. Imi puteti explica ce sunt toate astea?

Funda!

9 răspunsuri:
| iiRadu a răspuns:

ISO

Cu ISO controlezi sensibilitatea senzorului la lumina. Pe o vreme cu soare ai nevoie de ISO mic (50, 80 sau 100), pe vreme cu nori de ISO intre 200 si 400. Pentru interior sau seara poti urca ISO la 800, 1600 sau 3200. Cu cat ISO este mai mare cu atat zgomotul in fotografie va fi mai mare, culorile vor fi mai spalacite si detaliile fine vor dispare. Putine aparate fac fotografii de calitate cu ISO mare (peste 1600 – 3200). La ISO mare aparatul va incerca sa reduca din zgomot folosindu-se de procesor. Dar procesul de reducere a zgomotului duce inevitabil la pierderea detaliilor.

In ultimul timp au aparut cateva aparate foto cu senzori care produc putin zgomot si cu procesoare care controleaza foarte bine zgomotul la ISO mare. Exemplu Fujifilm X-M1, Fujifilm X-A1 sau Sony A7 II.

Apertura (deschiderea diafragmei)

Pentru fotografii mai bune in lumina slaba poti opta pentru un aparat foto sau un obiectiv cu apertura mare (F1, 4, F2, F2, 8). O apertura mai mare (gaura mare) lasa mai multa lumina sa ajunga la senzor. Marimea aperturii determina profunzimea de camp. Profunzimea de camp este partea din fotografie care apare clara. Cu cat apertura si senzorul sunt mai mari cu atat mai usor se obtine efectul bokeh (subiect clar, fundal neclar).

profunzime-mare-mica-campapertura

Aparatele si obiectivele mai ieftine au in general aperturi mai mici si profunzimea de camp este mai mare.

Timp de expunere

Cu ajutorul timpului de expunere controlezi cum va fi inregistrata miscarea in fotografie. Cu un timp de expunere mic (1/4000 sec. – 1/500 sec.) ingheti miscarea. Cu un timp de expunere mai mare creezi senzatia de viteza, ape curgatoare matasoase sau inregistrezi miscarea stelelor pe cer (1/80 – 30 sec. sau mai mare).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate intrebarile tale au raspunsuri ( unlele si mai complexe) pe net cautand in browser. Uite: http://www.snapped.ro/ghid-foto/ghid-pentru-cumpararea-unui-aparat-foto.htm

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si cel ce ti-a raspuns de acolo le-a luat.

| untu a răspuns:

De unde aceste valorile indicate?

| octav005 a răspuns:

Cel mai bine este sa dai pe mod automat cand faci poze. si isi regleaza singur ISO SI toate cele enumerate.

| RaduTN explică (pentru octav005):

Aici nu aveti dreptate!

| octav005 a răspuns (pentru RaduTN):

De ce nu. Eu când am avut o camera. Le aveam pe setări automate la poze. Și ieșeau super ok

| RaduTN explică (pentru octav005):

Eu am intrebat deoarece vreau sa devin un fotograf bun si am nevoie de aceste setari.

| octav005 a răspuns (pentru RaduTN):

M. Ai multe nu știu. Le poți edita cu un program pentru poze.