| Sebimiha a întrebat:

Ce înseamnă puterea PMPO și ce înseamnă puterea Rms?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

PMPO - peak momentary power output
Este puterea maxima emisa de un difuzor in conditii optime, tipic in cateva microsecunde. Aceasta valoare este mai mult un concept teoretic, pentru ca acele conditii optime nu pot fi obtinute in practica.
RMS - Root Mean Square
Este o valoare calculata a puterii emise de difuzor masurata intr-un interval mai lung de timp. Aceasta valoare este mai potrivita ca sa iti faci o idee despre puterea difuzorului.

| Sebimiha explică (pentru SkyPilot):

Și de exemplu daca vreau să cumpăr o boxa portabila activă și are 500 w PMPO asta înseamnă că atât se aude?

| SkyPilot a răspuns (pentru Sebimiha):

Trebuie sa mergi dupa RMS. PMPO iti spune ca pentru un timp minuscul iti da puterea respectiva, dar din punct de vedere al utilizatorului nu iti da cine stie ce informatie.

| Sebimiha explică (pentru SkyPilot):

Ok
Mulțumesc!