| kind4r a întrebat:

Ce parere aveti de componentele acestea de PC? Ce sa inlocuiesc si cu ce? Mentionez ca bugetul meu este 3.000 lei.

-Sursa Inter-Tech Booster 520W
-Procesor Intel® CoreTM i5-3470 3200MHz, IvyBridge, 6MB, socket 1155, Box
-Kit Dual Channel Kingston 8192MB (2 x 4096MB), DDR3, 1866MHz
-Placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 650, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E
-Placa de baza Gigabyte 970A-DS3, socket AM3+
-HDD Western Digital Blue, 1TB, 64MB, 7200rpm, SATA 3
-Flash SSD Kingston V300 2.5", 120GB, SATA 3
-Placa Retea TP-Link PCI 10/100/1000 Mbps Gigabit
-Placa de sunet Asus XONAR-DS, 7.1 Channel, PCI, Bulk

Toate sunt de la eMag.
Uitati si linkul cu toate componentele ca sa nu le mai cautati: https://www.emag.ro/wishlist/5103061706
Mentionez ca il vreau pentru gameing si vreau sa si filmez.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Configuratia, daca doresti sa te joci, nu este una buna...deloc-deloc, iar preturile componentelor cam mari.
Astfel, uite recomandarea mea: http://www.mediadot.ro/wishlist/29959/
Ce ti-am pus aici? In primul' rand o sursa de calitate, certificata 80 Plus cu nenumarate protectii, care-ti va duce sistemul fara probleme. Ti-am pus un procesor six-core foarte rapid, perfect pentru gaming si o placa de baza sa sustina "monstrul". Ti-am pus 8GB rapizi cu CL9 si 1600MHz, un HDD de ultima generatie, cam cel mai rapid din gama lui, un SSD net superior V300 mai ales dpdv al fiabilitatii si... piesa de rezistenta este placa video, una chiar de gaming, pe care vei putea juca ABSOLUT orice joc vrei tu.
Nu e suficient? La placa video CADOU jocul Metro Last Light.
Tot nu e de ajuns? La MediaDOT ai ansamblare a PC-ului GRATIS daca nu ai timp sau nu te pricepi foarte bine.
Mai mult? Ok, tot GRATIS poti cere update de bios al placii de baza, lucru pe care il recomand cu tarie.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratia ta noua.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

5 răspunsuri:
| kind4r explică (pentru SpecialistIT):

Daca as vrea sa si filmez cu ce mi-ai dat tu voi putea oare sa filmez de exemplu Saints Row IV?

| SpecialistIT a răspuns (pentru kind4r):

Fara doar si poate vei poate, stai linistit.

| kind4r explică (pentru SpecialistIT):

La MediaDOT cand iti asambleaza pc-ul, iti dau ei o carcasa? Nu e problema daca nu, ca am gasit tot la ei o carcasa destul de buna.Livrarea se face prin curier rapid? Acum am niste probleme cu internetul si abia acum am reusit sa intru pe TPU de pe telefon.
Sanatate si numai bine si tiewinking

| SpecialistIT a răspuns (pentru kind4r):

Da, livrarea se face prin curier, Urgent Curier.
Nu iti dau ei carcasa, trebuie sa cumperi tu. Cumpara orice carcasa iti face cu ochiul si iti place.
Ma bucur mult ca am putut sa te ajut. Sa-mi zici cum au fost oamenii.

| maryusmono a răspuns:

E super configuratia si trebuie sa iti spun ca ai facut o alegere bune sa alegi fiecare component in parte decat sa iei un pc gata facut. Te costa mai putin asa.

Singurul lucru pe care l-as schimba la acest sistem ar fi placa video (care este si ea destul de buna dar peste 30 de lei iti iei ceva si mai bun). As schimba-o cu asta: http://bit.ly/11OCxoG