| Gabi16 a întrebat:

ce parere aveti despre aceasta configuratie gaming?

Procesor Intel Core i5 4440 3. 1GHz box Socket 1150

Placa video Gigabyte Radeon R7 260X OC 2GB DDR5 128-bit

Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W Eficienta 83 % Certificare 80+

Placa de baza Asus H81M-K Soclu procesor 1150

Memorie Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1600MHz CL11 SR x8

Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB

Carcasa Zalman ZM-T3

DVD-Writer LiteOn IHAS122-04 bulk Interfata SATA

Ma intereseaza daca sursa si carcasa sunt bine alese, daca sursa acopera tot ce am? am vazut ca daca are eficienta peste 80 % si certificare 80+ este o sursa buna, pentru gaming vreau acest pc. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da-mi voie sa iti spun cum se lucreaza in magazin versus configuratie, asta in caz ca nu ai inteles. Cei din magazine, isi fac stocuri. E drept, el e un simplu vanzator, nu are cunostinte prea mari. Oricum, nu se comparacu altii, asta e 1. Insa problema 2 e ca ei raman cu stocuri mai vechi. I5 2500 nici nu se mai fabrica. El daca nu scapa de procesorul ala rapid si de stocul vechi, atunci e de rau pentru ei ca ies in pierdere. Iar daca tu de duci sa intrebi asa ceva, el merge pe ideea ca doar nu o sa vina unul destept sa intrebe. Asa ca incepe sa recomande, merge bine, nu merge, tot bine. Oricum, cum ziceam, in ideea e ca majoritatea nu stiu ce si cum, de obicei treaba merge ca pe roate. I5 2500 nu are 4 ani. Are 3 ani(lansat in 2011). Cum ziceam, nu e un procesor rau, dar oricum, e mai batran, si sub ca si performanta.
Iar ceea ce fac magazinele gen altex, domo, aici e altceva. Aici ei merg pe ideea ca omul care nu stie ce si cum, la ce se uita doar. Nu stie el ce-i aia sursa, sau criterii de la gpu sau altele. Asa ca pun o carcasa frumusica, pret mare pe ce performante ofera sistemul, placa video praf dar cu multi gb ca sa vada omul, cpu unde scoate doar frecventa in evidenta, de obicei fiind cu o generatie in urma, si mai mult ram, multi gb hdd si tot asa...
Acum revenind la ce spuneai tu de ssd. Ssd-ul e ca sa se deschida windows-ul mai rapid(da pe youtube ssd vs hdd), sau programele. in gaming ssd-ul conteaza 0% in nr de cadre. Conteaza daca vrei sa stai ceva mai putin la loading. Dar atat. Si nu merita. E clar, si sigur ca au taiat de la gpu, ca in general asa fac ei. Acel HP, daca dadeai pe google, gaseai ca are i5, desigur, si grafica integrata, deoarece e un pc home, cel mult de birou, dar nu gaming. Daca el reuseste sa faca gaming pe grafica integrata, e bun, dar sa ramana pentru el aceste idei... Apropo, ca am uitat sa spun, cum lumea nu stie sau nu are incredere in cumparaturile de pe internet, prefera sa dea pe aceleasi componente mai multi bani la magazin. Super, nu?
Sursa e ok, eu recomandam fie sirtec, fie ce am pus eu, dar nici aia nu e deloc rea. Dar cum ei sunt cu 2-3 ani in urma si nu vor sa vanda altceva... Oricum, ideea de baza e ca nu are sens sa iti bati capul. ASta fac eu aici pe TPU, si nu am mereu succes, ca tot nu inteleg toti. Dar oricum, nu conteaza.

20 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

On: configuratia e ok.
off: nu stiu cati ani ai tu si cati au restul, dar profesia d einforamtician nu exista si dupa iamginea respecivului din profil cred ca realizezi asta.
2. daca te uiti in profilul fiecaruia la ce rank are, in general poti intelege cam cat de util/a e acea persoana aici pe TPU. Nu ajungi bun daca nu esti bun...

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Deci am fost la un magazin local din orasul meu si zice catre mine ca el nu o auzit de sursa asta si ca un i5-2500 e mai bun decat i5-4440 ca el mai adauga nu stiu ce ssd, ca el are un HP 8200 elite cu i5-2500 si il face mai bun, dar eu nu cred ca un i5-2500 care e vechi de 4 ani deja bate un i5-4440,am ajuns la concluzia ca astia care sunt la magazin locale habar nu au de gaming, eu sunt mai multe pe office am dreptate? si te fac sa crezi ca nu e bun ce ai facut tu ca sa cumperi de la ei.dar nu inteleg nu e buna sursa, nu e bun cpu asta? a incercat sa ma fraiereasca? daca ma poti ajuta sltlp.Multumesc

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Da pot spune cu sinceritate daca mai ti minte cu ceva timp in urma,am mai postat un anunt si ma tot contraziceam cu tine, dar pana la urma am ajuns sa iti dau dreptate si iti multumesc pentru acest lucru, ai mare dreptate, uite aici am reusit sa fac un sistem(acelasi sistem doar ca am schimbat gpu si cpu), uite ce zici? sa il iau asta pana la urma?

Motherboard ASUS H81M-E, Socket 1150, Chipset H81, Micro ATX

Memory Kingston DDR3 4GB 1600MHz CL11 ValueRAM

Case Zalman T3, Mini Tower

DVD-RW LG DVD-RW GH24NSB0 Black Bulk

Source Super Flower Atlas Artillery 530W, 1x PCI-E 6+2 pin, 1x PCI-E 6 pin, 5x SATA, 4x Molex, PFC Activ, 80 PLUS

CPU Intel Core i5-4570, LGA1150, 4 nuclee, 3.2 GHz, Turbo 3.6 GHz, Cache L3 6MB, Intel HD 4600, Box [Haswell]

Video Card Gainward GeForce GTX750 1GB GDDR5 128-bit

Hard disk Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 64MB

Placa video e aceiasi ca si r7, daca dai pe compare gpu pe net gainward gtx 750 bate, iar cpu e mai bun. Ce zici sa il iau pe asta pana la urma? Multumesc frumos.

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

750 nu are cum sa fie peste r7 260x... Nu absolut tot ce-i pe net e grozav. 750 nu-i peste r7 260x, si nici nu o sa fie. Plus ca mai exista inca o chestie, de care multi uita. ps4 are gpu radeon. xbox one are gpu radeon. wii u are gpu radeon. Asta o sa aduca un mare avantaj la optimizare... Daca era gtx 750ti, atunci da, era ok. Altfel nu. https://www.youtube.com/watch?v=xUjNIMhelyo e cu o idee usb r7 260x. Era bine daca mai aveai ceva banuti, sa iei un radeon r9 270, dar asta e treaba ta. Cpu e mai bun, dar doar f. putin, si e putin mai scump. Oricum, ideea e ca slab nu o sa fie, si o sa fie oricum incomparabil cu un sistem gata luat din magazin.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Am inteles, dar de placa asta ce zici? nu ar face fata jocurilor noi aparute si cele care vor urma? pe benchmark zice acolo ca gtx 750 e mai bun ca r7 260x, plus ca r7 260x am vazut ca se incalzeste ca naiba ajunge pana la 75-80 grade in timpul un joc mai intens, pe cand gtx 750 ajunge la maxim 55 grade, adica nu vreau sa cheltui asa mult, dar placa asta Gainward GeForce GTX750 nu ar face fata acum si pe viit? Mersi

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

O sa faca fata. Nu stiu unde ai citit tu, ma rog, tut tor vrei sa iei gt 750. Ma rog, treaba ta. Si nu, tot treaba cu temperatura, iar, nu stiu de unde ai citit asa ceva...

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Uite aici scrie temperaturile multor placi video http://www.guru3d.com/......iew,6.html
dar daca imi iau un gainward geforce gtx 750 ti 2gb drr5, ce parere ai despre aceasta placa, ar fi ok?

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

750ti da. Dar nu 750. E o mica mare diferenta intre ele. Ai putea sa iei r9 270, dar vad ca tot eviti radeon-ul asta laughing

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Bun o sa iau 750 ti pana la urma cred laughing r9 e prea scump pentru mine, cred ca 750 ti e destul de buna nu?laughingdar sunt un pic nedumerit cu sursa. totusi are 83 % eficienta si certificat 80 + si 530 W, e ok zic eu nu, cuprinde tot pc-ul nu? in legatura cu carcasa cred ca incap toate piesele..nu cred ca ar fi o problema sa nu incapa toate piesele sau ceva de genu.

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Incap, nu-i problema carcasa. Iar consumul, o sa fie foarte mic. Sistemul ala, prin absurd, la 100%(lucru imposibil de atins decat de niste programe care sa streseze pc-ul), o sa se duca in ~180W-200W. Dar atat.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

M-am decis sa fac un mic efort si sa imi iau sistemul acesta :

Carcasa ZALMAN T3 ZM-T3, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, mATX

Sursa de alimentare ZALMAN ZM500-GLX, 500W, 12cm fan, PCF activ

Procesor INTEL Core i5-4570, Haswell, 3. 2GHz, 6M, socket 1150, BOX + joc cadou Total War Rome II

Placa de baza ASUS H81M-K, socket 1150, H81, 2xDDR3, 2xSATA3, 2xSATA2, mAtx

DVD RW ASUS DRW-24BF1 ST/BLK/B/AS, SATA, negru, bulk

Hard Disk Drive WESTERN DIGITAL Caviar Blue WD10EZEX, 1000GB, 64MB, SATA 3

Placa video GIGABYTE GeForce GTX 750 TI N75TOC-2GI, 2GB GDDR5, 128bit + 10$ cadou in jocul World of Tanks

Memorie desktop KINGSTON KHX1600C9D3B1K2/8GX, 2 x 4GB DDR3, 1600MHz, CL9

Deci ce parere ai? e mai bun decat celelalte 2? ce parere ai de sursa? de rami? am mai schimbat ramii 8 gb ram si o sursa mai scumpa si mai buna zic eu, ce zici acopera sursa asta tot ce am aici? Eu zic ca e mai bun decat celelalte 2, astept si parerea ta. Mersi frumos

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Sursa: dai prea multi bani deja aiurea pe sursa. La sursa la ce componente pui acolo, nu da mai mjult de 200 lei, sau oriucm, sa fie in jur de 200 lei, nu aproape 300. Diferenta aia de bani, daca tot vrei sa cheltui, pune intr-un r9 270 laughing
2. Au fost ~9999 intrebari, nu una.

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Deci am intrebat pe unul de pc pc garage despre configuratie de mai sus mentionata,si l-am intrebat ce parere are despre ea si daca e bine configurata,si mi-a zis ca e bine doar ca nu sunt echilibrate.m-a spart la faza asta, eram dezamagit, mi-a zis ca placa de baza e veche, si ca ar fi mai buna una de h85, eu am pus aici h81, dar nu am atatia bani sa pun una de h85, h81 nu e buna totusi? Mersi

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

E buna, nu te mai panica atata. Verifica si pe site la Asus, o sa vezi ca totul e ok. Desigur ca intrebi pe site la pcgarage, si rolul unui magazin pentru inceput e sa vanda big grin

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Da-mi voie sa iti spun cum se lucreaza in magazin versus configuratie, asta in caz ca nu ai inteles. Cei din magazine, isi fac stocuri. E drept, el e un simplu vanzator, nu are cunostinte prea mari. Oricum, nu se comparacu altii, asta e 1. Insa problema 2 e ca ei raman cu stocuri mai vechi. I5 2500 nici nu se mai fabrica. El daca nu scapa de procesorul ala rapid si de stocul vechi, atunci e de rau pentru ei ca ies in pierdere. Iar daca tu de duci sa intrebi asa ceva, el merge pe ideea ca doar nu o sa vina unul destept sa intrebe. Asa ca incepe sa recomande, merge bine, nu merge, tot bine. Oricum, cum ziceam, in ideea e ca majoritatea nu stiu ce si cum, de obicei treaba merge ca pe roate. I5 2500 nu are 4 ani. Are 3 ani(lansat in 2011). Cum ziceam, nu e un procesor rau, dar oricum, e mai batran, si sub ca si performanta.
Iar ceea ce fac magazinele gen altex, domo, aici e altceva. Aici ei merg pe ideea ca omul care nu stie ce si cum, la ce se uita doar. Nu stie el ce-i aia sursa, sau criterii de la gpu sau altele. Asa ca pun o carcasa frumusica, pret mare pe ce performante ofera sistemul, placa video praf dar cu multi gb ca sa vada omul, cpu unde scoate doar frecventa in evidenta, de obicei fiind cu o generatie in urma, si mai mult ram, multi gb hdd si tot asa...
Acum revenind la ce spuneai tu de ssd. Ssd-ul e ca sa se deschida windows-ul mai rapid(da pe youtube ssd vs hdd), sau programele. in gaming ssd-ul conteaza 0% in nr de cadre. Conteaza daca vrei sa stai ceva mai putin la loading. Dar atat. Si nu merita. E clar, si sigur ca au taiat de la gpu, ca in general asa fac ei. Acel HP, daca dadeai pe google, gaseai ca are i5, desigur, si grafica integrata, deoarece e un pc home, cel mult de birou, dar nu gaming. Daca el reuseste sa faca gaming pe grafica integrata, e bun, dar sa ramana pentru el aceste idei... Apropo, ca am uitat sa spun, cum lumea nu stie sau nu are incredere in cumparaturile de pe internet, prefera sa dea pe aceleasi componente mai multi bani la magazin. Super, nu?
Sursa e ok, eu recomandam fie sirtec, fie ce am pus eu, dar nici aia nu e deloc rea. Dar cum ei sunt cu 2-3 ani in urma si nu vor sa vanda altceva... Oricum, ideea de baza e ca nu are sens sa iti bati capul. ASta fac eu aici pe TPU, si nu am mereu succes, ca tot nu inteleg toti. Dar oricum, nu conteaza.

| mgtow a răspuns:

Merge dar nu ai capacitatiile maxime, dupa vreo 5 ani trebuie sa schimbi cateva piese ca sa faca fata la gaming, mai bine aveai un ps4 il modai (cand aparea jailbreakul) si nu mai aveai treaba cu piesele de schimbat

| Gabi16 explică (pentru mgtow):

Orice pc ai lua dupa 5 ani trebuie sa schimbi ceva la el, eu vorbesc despre momentul actual, despre aceasta configuratie, nu ce va fi peste 5-10 ani, si nu am zis nimic de PS4, ce sa fac cu PS4 daca eu am xbox360? am pus intrebare stric de aceasta configuratie.Nu imi trebuie mie ps4, crezi ca dau bani pe pc asta si dupa aia mai dau banii pe un ps4? LOL. Mie imi trebuie un pc nu PS4

| slenderica a răspuns:

Macar 6gb ram.
nVIDIA > ati.

| HidroGeNn a răspuns:

Sal. e numai bun pentru jocuri ....am un prieten care are cam ce ai tu aici numai cu mici difeente si merge super pe jocuri.

| nistor12 a răspuns:

....Pai este foarte buna din punctul meu de vedere.Sunt informatician, si nu am avut niciodata probleme cu calculatorul.In principal ce ai ales tu aici este foarte bun.Jocurile merg in perspectiva 95 % dintre cazuri.Dar doar sa ai grija sa le cureti la timp.
Sper ca te-am ajutat.
Funda:*

| slenderica a răspuns (pentru nistor12):

Informatician? cu ce te ocupi mai exact. nu exista slujba de "informatician".