| Gabi16 a întrebat:

ce parere aveti despre aceasta configuratie gaming :va duce jocurile la high?

Memorie desktop ADATA AD3U1600C4G11-B, 4GB DDR3, 1600MHz, CL11, bulk

Sursa de alimentare SIRTEC HPC-550-H12S, 550W, 12cm fan

Hard Disk Drive WESTERN DIGITAL Caviar Blue WD10EZEX, 1000GB, 64MB, SATA 3

Placa de baza ASUS H81M-K, socket 1150, H81, 2xDDR3, 2xSATA3, 2xSATA2, mAtx

Procesor INTEL Core i5-4440 BX80646I54440, Haswell, 3. 1GHz, 6MB, Socket 1150, Box + joc cadou Total War Rome II

Carcasa ZALMAN ZM-Z1, mATX, ATX, negru

Placa video GIGABYTE AMD Radeon R7 260X OC R726XOC-2GD, 2GB GDDR5, 128 bit + joc cadou Thief

Am facut eu configuratia pe piese, dar nu stiu daca am facut bine si daca sunt compatibile toate piesele, daca am gresit cu ceva va rog sa imi spuneti.Multumesc.As putea sa adaug 8 GB ram si sa pun 500 la hard disk? ca sa cresc performanta sau e bine si asa? Bugetul meu e de 2.200 lei, si se incadreaza toate in acest buget.Nu vreau amd, vreau Intel.Rezolutia monitorului meu este de 1280x1024.Multumesc

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Compatibile sunt compatibile.
Configuratia arata ok, numai ca nu vad sursa. Si da, ai putea sa faci ce spui tu acolo de schimb, numai ca e o mica mare problema. un hdd de 1tb e 260 lei. un hdd de 500 gb e 210 lei. Deci 50 lei. 4 gb ram: 160 lei macar; 8gb ram : macar 320 lei. daca faci diferenta, 50 nu prea e egal cu 160...

| Gabi16 explică (pentru sltlp):

Sursa de alimentare SIRTEC HPC-550-H12S, 550W, 12cm fan aceasta e sursa, da am uitat de ealaughing

| sltlp a răspuns (pentru Gabi16):

Atunci e ok. happy

| NeluFerchi a răspuns:

Procesorul se potriveste cu placa de baza e ok. daca vrei cu adevarat sa cresti performanta desi procesorul ii da o performanta excelenta, cumpara un ssd cu viteza la citire si scriere de peste 500 mb/sec, de la 60 gb in sus pe care sa instelezi windowsul sau daca te tine buzunarul, cat de mare - sa pui si jocurile importante pe el se va misca instant. placa video ar fi si mai buna la 256 bit

| Gabi16 explică (pentru NeluFerchi):

Eu ma refer ca ar fi mai ok sa pun hard diskul de 500 si sa pun 8 gb ram? ar fi mai bine asa?

| pbsolver a răspuns:

Da, ti-as recomanda sa pui un hdd mai mic si sa maresti memoria ram. in principiu ar trebui sa duca fara probleme jocuri la 1280x1024. i5-ul e seria 4, cu tehnologia de fabricatie pe 22nm, l-ai ales bine. bafta

| Gabi16 explică (pentru pbsolver):

OK,mersi dar celelalte componente cum ar fi Sursa? Placa de baza? sunt ok alese? Carcasa?

| pbsolver a răspuns (pentru Gabi16):

Daca as fi avut ceva de argumentat as fi facut-o. toate sunt ok. da-i drumu` la treaba happy

| atomescu a răspuns:

Salut,

Configuratia ta este buna iar piesele sunt ok si din punctul meu de vedere. Totusi, ai putea sa iti iei pe viitor si un SSD din asta: http://bit.ly/1dMxKW1 ca sa iti pui pe el sistemul de operare si cate un joc.

Diferenta o sa fie simtitoare si ti-o spun din proprie experienta.

| xcamaradx a răspuns:

Depinde ce vrei sa joci.Eu zic sa pleci de la asta. Daca faci asa, trebuie sa mergi pe calea http://www.systemrequirementslab.com/cyri/ aici vei primi automat elementele de care ai nevoie. Dupa care iti recomand sa iti tunezi softul.Si aici exista povesti lungi.Bafta