| Volsvagan70 a întrebat:

Salut TPU? Ce placa video buna, pana in 400 lei mi-ati recomanda? Am procesor Intel(R) Xeon(R) CPU W3530 @ 2. 80GHz 64 Bit, 8 GB RAM, Placa video NVIDIA Quadro FX 1700 512 MB si Windows 7.

Vreau o placa video buna, dar care sa se potriveasca cu procesorul.

6 răspunsuri:
| Tranconoid a răspuns:

Dupa ceva timp de cercetari ti-am gasit un R7 250 de 1 GB.
https://m.emag.ro/......D5G7F3BBM/

| bogdan324 a răspuns:

Poti sa iti iei un gtx 1050 sh(sau un 960, ambele placi sunt aproape identice in jocuri doar ca 1050-ul e mai nou si nu are nevoie de alimentare separata)
Nou nu ai ce sa gasesti decent in banii aia.

| flixbuster a răspuns:

Ce ai tu acolo este un workstation din aceeasi generatie cu arhitectura Intel Core gen. 1.

Xeon W3530 este din aceeasi clasa de performanta cu un i7 gen. 1 dar optimizat pentru load de server (nu desktop). Placa video Quadro FX 1700 este optimizata pentru professional graphics (editare CAD, foto, video - nu gaming).

Daca te tine punga, baga-te la un NVIDIA GeForce GTX 980 Ti

Scor pentru un Xeon W3530 + GTX 980 Ti:
https://www.3dmark.com/fs/14699903

Preturi pentru GTX 980 Ti:
http://www.olx.ro/......tx-980-ti/

| flixbuster a răspuns:

Acum am vazut ca ai buget de 400 lei, mult sub GTX 980 Ti.

In cazul acesta cauti tot o placa SH dintr-o generatie anterioara - ca performanta sigur iesi mai bine decat daca ti-ai lua una noua de aceeasi bani.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca vrei sa iti iei noua reocmand Nvidea 1030 (vezi sa fie cu Gddr5 nu ddr4 la memorie ) sau Amd rx 550. Pe piata second cauta 1050 sau rx 460.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vinde tot, fa un calculator mai pentru omu' de rind. Ca sa iti faci idee, un i3-6300 e mai rapid ca asta al tau, dar si aproape la jumtate ca pret.