| xGamerZ212 a întrebat:

ce placa video mai bunicica ar merge intr-un Dell optiplex 980, versiunea aia mare, nu mini, dar procesor? Dau funda, multumesc.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi intii ce ai in el acum sa ne facem si noi idee...

| xGamerZ212 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am un i3 550 de 3.20 Ghz
un gt 430 de 1 gb
8 gb ram (mai pot baga pana la 16)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xGamerZ212):

Ia un GTX 750 Ti la mina a doua. Orice altceva reprezinta bani aruncati pe geam. Cu procesorul nu prea are sens sa te agiti, exista riscul sa nu faca fata sursa dupa aia.

| xGamerZ212 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai merge pastrat procesorul? macar un timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xGamerZ212):

Pai daca merge, de ce nu? Eu inca folosesc un i3 2120 si chiar imi fac treaba cu el. Inclusiv ceva jocuri...

| Frank51 a răspuns:

Ai deja o placa video bunicica, orice upgrade incerci sa faci va fi in zadar. Daca treci pe procesor mai nou(macar gen3) atunci poti lua si o placa video mai buna(gtx 1060).

| xGamerZ212 explică (pentru Frank51):

Da nu cred ca gasesc eu procesor gen 3 pentru socketul asta...

| xGamerZ212 explică (pentru Frank51):

Placa de baza e asa :
model 0D441T
A04
Dell inc.
LPCIO: SMSC
SOUHTBRIDGE: Intel Q57

| Frank51 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Pai din moment ce am zis treci pe alt procesor, inseamna ca schimbi placa de baza, ram, sursa, ca sa poti pune o placa video decenta.

Eu am la laptop un 950m, care imi duce cam orice joc, deci e absurd sa stai cu un gt 430.

| GPA a răspuns:

Ce placă de bază ai, ce procesor și ce memorii RAM?

| xGamerZ212 explică (pentru GPA):

Am un i3 550 de 3.20 Ghz
un gt 430 de 1 gb
8 gb ram (mai pot baga pana la 16)
placa de baza cu socket lga 1156

| GPA a răspuns (pentru xGamerZ212):

Pe mine mă interesează ce placă de bază ai, frate, ca să știu ce placă video să-ți recomand, eventual un nou procesor în caz că vrei să faci un upgrade complet.
Desfaci carcasa pc-ului și-mi spui modelul și seria plăcii de bază, cât și revizia(o găsești în colț stânga, sub slotul PCI-Express sau lângă modelul și seria plăcii de bază)