| Zozohun a întrebat:

Ce setări îmi recomandați la "opțiuni dezvoltator" de pe Android?
Am un Samsung galaxy grand prime însă nu se misca rapid si as vrea o performanță la el. Am Android 5.1.1
Multumesc, dau funda.

6 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Atata timp cat alte actualizari de soft nu s-au mai scos pentru acel model nu ai tu ce sa schimbi ca sa mearga mai repede. Tine minte ca toate telefoanele Samsung ca si Apple de altfel, dupa 2 ani de zile de la inceperea folosirii incep si se misca execrabil.Si sunt sigur ca il ai cam tot de atat.

| Zozohun explică (pentru siriusblack98):

Am 2 ani cu el. Si i-am mai dat restartari din fabrica.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Zozohun):

Deci am avut dreptate.Resetarea din fabrica nu va ajuta.Sunt programate de catre ei de cand sunt fabricate ca dupa 2 ani sa mearga ingrozitor ca sa fii nevoit sa cumperi altul. Tactica de vanzare.Doar la Samsung si la Apple o sa gasesti problema asta.Restul inca fac treaba cinstita.

| ziftode a răspuns:

Optiunile dezvoltator sunt niste niste chestii care descuie lucruri pe care in mod normal ai vrea sa le tii incuiate din motive de securitate (cum ar fi USB debugging care iti permite sa connectezi si controlezi (nu doar accesezi) Android-ul din calculator, sau install from unknown sources ca sa poti instala aplicatiile facute de tine ca dezvoltator, etc.)

NU E NICI O MAGIE ACOLO CARE SA ITI FACA TELEFONUL SA MEARGA MAI REPEDE!

singura chestie ar fi fost, dar nu mai e, sa tai "automatic software update" si sa pastrezi un Android mai vechi, pentru ca e recunoscuta ideea de a face un update si sa mearga telefoanle mai vechi mai prost, ca sa te forteze sa iei unul mai nou (traiasca politica si "drepturile" producatorilor), insa asta trebuia sa o faci preemptiv, acum e prea tarziu!

| Zozohun explică (pentru ziftode):

Am vazut ca este o chestie cu fortare GPU in aplicatii 2D ca sa se meu de mai repede. sau sa activez MSAA x4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi ce îți recomand? Să scapi de acest model și să îți achiziționezi un device cu Android de generație mai nouă (implicit cu un hardware mai capabil).