| In33dH3lP a întrebat:

Ce spuneti de acest calculator http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/visio n-fx/
Vreau sa-l folosesc numai pentru GAMING

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Nu cred că mai avea rost să întrebi. În caz că l-ai ales orbește, îți spun părerea mea:

-Procesorul are 8 nuclee + turbo, ceea ce îl face super performant. E bun cât un i7 (conform www.cpubenchmark.net ).
-Placa video ar fi fost foarte bună și dacă ar fi fost de 1 GB. Aceasta are 3 GB, iar jocurile inventate în următorii ani îți vor merge pe maxim.
-Are suficientă memorie RAM cât să nu aibă treabă cu nimic. Mai mult de 4 GB nu va folosi, deci va rămâne loc.
-Are un HDD mare și bun.
-Cred că are o placă de sunet separată. Poți conecta un sistem de boxe 7.1.
-Sursa mi se pare prea slabă. Eu aș fi pus una de 600W, dar și asta e suficientă.

12 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Nu prea merita acel pc, cel putin in acei bani faci un pc de 1, 5x mai bun ca acel prapadit de pc.

Nu cumpara gata asamblat daca nu vrei sa regreti.
Ps:Ignorai pe cei de mai sus, ca am vazut cat de bine au habar de ce spun.

Iti recomand asa
hd7970 peste hd7950
Amd fx8320=8350
8gb ram
sursa modulara
cooler silentios
carcasa spatioasa
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/720677/

| In33dH3lP explică (pentru Gabi05):

Nu ma intereseaza sa fie silentios... Procesorul tau e mai prost ca al meu... O sa intreb si niste specialisti si daca asa o sa fie Respect!

| Gabi05 a răspuns (pentru In33dH3lP):

Procesorul i5 nu e mai prost doar pentru ca are 4 nuclee.
4 nuclee Intel sunt mai bune ca 8 amd.
Chiar crezi ca eu postez asa ca nu ma pricep sau ceva.

Ma ocup cu pc-uri de pe la 11 ani, am facut mate-info, ieri am montat un pc dupa componentele recomandate de mine, chiar crezi ca nu stiu ce vb?

Nu spune ca un procesor cu 4 nuclee si 3ghz e mai prost ca unu cu 8 nulee cu 4ghz.

Intel pune accent pe optimizarea nucleului, arhitectura mai evoluata, nn mai putini fata de amd care doar pune nuclee.

Vine cam asa
2nuclee Intel=4 nuclee amd.

E drept ca fx e mai bun ca i5 cand vine vorba de multitasking adica 9-10filme+1joc+photoshop,dar i5 e mai bun ca un fx in gaming.

Durata unui Intel pe partea de procesare e cam de 5ani, pe cand la amd e cam de 4 ani tras de par
Cat despre specialisti din service, m-am convins ce stiu ei in materie de it.Recomanda procesoate vechi de prin 2007 asa zisii specialisti.

Du-te la mai multe service-uri si intreaba asa
Care firma de procesoare domina piata in gaming. pierde
Intel sau amd.

As mai sta sa explic se ce amd in fata la Intel dar nu mai am rabdare sa scriu 50 randuri

| In33dH3lP explică (pentru Gabi05):

Nu am spus ca Intel e mai prost ca Amd Tu la wishlist ai pus porcesor AMD 8320 parca si eu aveam 8350 o sa intreb si specialisti si daca e asa cum spui tu RESPECT

| Gabi05 a răspuns (pentru In33dH3lP):

A da scuze, am uitat ca am pus fx8320, si nu am pus i5.

Fx8350 e de fapt un 8320 overclock-at adica i-au dat 500mhz in plus, pe care oricum nu ii vei simti niciodata.

Oricum placa video trage greul in jocuri nu procesorul, deci puteai sa ai si fx8350+hd7950 sau fx6300+hd7970 pentru ca cea cu hd7970 scoate mai mult fps.

Intreaba ce specialisti doresti, dar acei 500mhz poti sa ii dai tu intr-un minut, si scoti cpu la 4ghz

| In33dH3lP explică (pentru Gabi05):

Daca n-ai ce face laughing Fami si mei un PC pana in 40 mill Mersi mult Tin cont ca ai comentat foarte mult la intrebarea mea si ai scris destul de mult

| Gabi05 a răspuns (pentru In33dH3lP):

Pana in 4000lei sau de 4000lei?

Recomand asa
i5 4430 peste fx in gaming
hd7970 cu 3 jocuri gratuite la alegere
8gb ram
sursa puternica
carcasa mare si spatioasa.

www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/721368/

Ps:ce rezolutie are moniorul tau?

Ps1:Te gandesti sa faci un set-ul de 2 monitoare si sa te joci pe ambele in acelasi timp.
Daca vrei sa faci set-ul atunci itirecomand crossfire de hd7950, si vei obtine performante apropiate de gtx titan.

Eu zic ca merita sa mai cumperi un monitor full hd si sa faci crossfire, acum.

Crossfire=2placi video conectate intr-un sistem.

| In33dH3lP explică (pentru Gabi05):

O sa-mi cumpar acest monitorhttp://www.pcgarage.ro/monitoare-led/acer/g226hqlhbid-215-inch-8ms-black/ nu prea mai am bani disponibili pentru unu mai bun

| Gabi05 a răspuns (pentru In33dH3lP):

Ba crede-ma, ca ai.
Nu prea merita acel monitor, cand la un pret mai mic ai un best buy, cu culori mai bune, luminozitate mai buna.

Recomand acest Panel Va.Panelul pus de tine e TN deci inferior VA-ului.
Acest BenQ, e peste acel Acer.
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gw2255-215-inch-6ms-gtg-black/
Daca vrei de la Acer, i-al pe asta.
http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/acer/v226hqlabd-215-inch-8-ms-black/

Oricum acel benQ e best buy.
Uite diferenta dintre Panel VA si TN(pus de tine)

http://img854.imageshack.us/img854/8678/vvl8.jpg

| xStefanXxX a răspuns:

Este perfect are tot ce trebuie ca sa ti se miste perfect fara lag si sa iti duci bine jocurile + ca are multa memorie pentru jocurile tale dupa parerea mea acest PC este numai bun.Bafta in continuare!

| AlexVelea12 a răspuns:

DA e foarte bun pc-ul dar conteaza impresia ta personala!winking. funda?

| Ionescu_Andrei_1988 a răspuns:

In cazul in care nu l-ai cumparat inca, fugi de pcgarage. daca vei avea vreodata probleme cu garantia, mai bine cumperi componente noi decat sa mergi la astia. sunt niste hoti si niste jepcari, care nu au pic de respect pentru lege si consumator