| lamasanustefan a întrebat:

Salut TPU!
Ce sursa imi recomandati pentru o placa de baza cu procesor i9 gen. 11?
Adica cati Wati e recomandat?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Procesorul nu e singurul consumator flamand de energie din sistem.
Placa video conteaza mai mult decat el, fiind de cele mai multe ori principalul consumator.

Intra pe
https://outervision.com/power-supply-calculator

Introdu procesorul,
Introdu placa video dorita,
Si apoi celelalte componente, (ram, stocare, cooler, nr total de ventilatoare)
Si o sa ti se indice de cati wati ai nevoie,
si ce amperaj pe railul/railurile de +12V
(din railul de 12V se alimenteaza atat placa video, cat si procesorul).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca doresti, spune mi exact componentele,
Si iti calculez eu.

E bine sa iei in calcul o frecventa marita a placii video, si de aceea, e bine sa setezi acolo 15-20% Overvoltage. (asta va reprezenta frecventa de Boost a placii video)

Daca doresti cumva pe viitor OC la procesor, trebuie tinut cont si de asta. (ai slider pentru marirea frecventei si voltajului, cauti pe net care e frecventa maxima la care a obtinut mai multa lume stabilitate, si de obicei multi indica si voltajul aferent).

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

5-600w e suficient

| GabiDumitrescu a răspuns:

200 W ajung. Daca zici si ce placa/placi video ai in vedere, poate mai discutam. In principiu te intereseaza cea mai ieftina sursa (ca doar asta cauta romanii) cu randament macar Gold, daca nu Platinum, si MINIM 5 ani garantie.