| Supremejordannike2004 a întrebat:

Ce ziceți de această configurație?
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4249766/?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu sunt Ryzen-urile noi pe stoc, si guess what? Noroc cu performanta excelenta a celor de la AMD, Core i3 9100F e la un pret incredibil. Ca performanta e adesea peste Ryzen 3 3200G, deci iata-ne cu o configuratie excelenta pe Intel + NVIDIA in bugetul tau: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4252822/
Ai SSD care se monteaza direct pe placa de baza, 240 GB sunt mai mult decat suficienti pentru Windows si ceva programe, HDD de 1 TB, carcasa ieftina cu ventilator RGB in fata SI ventilator de evacuare in spate, ambele incluse in pret, sursa excelenta cu 5 ani garantie, placa video foarte ok. O sa manince pe jar jocurile mentionate de tine!

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu știu de ce-l vrei pe bucăți, uită-te atent, aci și spune cum e

https://www.emag.ro/......-si-1727/c

| Supremejordannike2004 explică (pentru sierra1):

Nu prea am incredere in astea de pe eMAG...

| sierra1 a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Gresit (fatal chiar) dar sunt banii tăi!

| Supremejordannike2004 explică (pentru sierra1):

Nu au carcase bine aerisite astea mai ieftine.

| sierra1 a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Repet: Gresit (fatal chiar) dar sunt banii tăi!

nu mai da argumente că nu ai

| Supremejordannike2004 explică (pentru sierra1):

Nu stiu ce surse baga. Poate dinalea ieftine care se pot arde.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Fara SSD in 2020? Carcasa e overpriced, si oricum nu ai nevoie de super-racire/airflow in cazul asta. Care e bugetul-limita? La ce monitor va fi conectat? Ce vrei sa joci?

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

2700. Un AOC 75 HZ. Cs go, Fortnite, Apex legends. World of thanks. Etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Pai vezi, alta viata! Cu 2700 facem un sistem cu procesor Ryzen 3 de-asta nou si probabil o placa video dedicata. Revin acusi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Arunci bani aiurea pe carcasa aia care o sa faca ca avionul - ai habar cum fac 4 ventilatoare de 12 la 1200, cel mai probabil nefiind de vreo calitate deosebita? Plus ca placa video e clar mai slaba ca 1650, si nici procesorul nu prea e peste. Crede-ma ca si eu as vrea sa pot baga hardware AMD-Radeon in bugetul tau, sunt fan AMD/Radeon, am avut placi Radeon de pe la 9200 (asta in jur de 2000-2001, cred), apoi am avut si X1950 Pro, dupa care HD 4770, o placa din prima serie adusa de importator in tara (aia a fost prima placa cu GDDR5 de pe piata), insa intre timp am trecut pe Intel si NVIDIA. De ce? Pai sunt in continuare fan AMD, insa in bugetul si cerintele mele din momentul upgrade-ului efectiv nu aveam ce lua de la AMD. Daca vrei musai AMD, asteapta sa apara in stoc noile Ryzen 3 pe 7 nm cu 4 core-uri si 8 thread-uri. 3200G-ul nu are sens la pretul ala avand in vedere cu cit iei 9100F-ul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Da, doar ca tu ai un 570 in configuratia aia a ta... iar eu am pus un 1650 cu GDDR6, astea fiind destul de rare si mai rapide ca alea cu GDDR5.

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

As merge pe 1650 super. Dar nu stiu daca sa iau Intel sau amd procesor.

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am văzut niște teste in care i3 9100f este mai bun. Cred ca o sa merg pe Intel+nVidia. Ms

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

E foarte bun si 9100F-ul ala. Coolerele stock de la Intel sunt si alea decente si mai ales silentioase. Bine, am pus cooler stock pe i3 6300-le nevestei, la al meu i3 2120 nu l-am folosit niciodata, inca e in cutie. De la inceput am mers cu Scythe Katana 3 pe el. By the way, daca vrei un cooler si mai silentios ca ala stock si ceva mai eficient care sa nu te dea afara din casa ca pret, iti recomand asta - https://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps5x-performa/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

A, da, si sa nu uitam de voucher. Poti sa salvezi voucher-ul ala in contul tau pentru viitor si o sa ai de fiecare data 1% discount la ce nu e la promotie deja. Plus o bere pentru mine, ca altfel banii aia se duceau la PcG. happy Daca ai nevoie de ajutor cu comanda sau alte chestii ulterioare, ma poti gasi pe Discord sau Telegram. Imi trimiti un mesaj privat si rezolvam.

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deocamdată nu dau comandă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Ideea e ca ofertele se schimba de la o zi la alta si daca azi configuratia asta e cam cea mai buna treaba pe care o scoti in banii astia, lunea viitoare (nu luna, lunea, ca sa fie clar) s-ar putea sa stea treburile diferit. Cam cand ai de gind sa faci miscarea?

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

În vara asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Ohooo, pai o sa mai apara o gasca de chestii in cateva luni. Revenim la discutia asta cu maxim 3 zile inainte sa faci achizitia, in cazul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt Ryzen-urile noi pe stoc, si guess what? Noroc cu performanta excelenta a celor de la AMD, Core i3 9100F e la un pret incredibil. Ca performanta e adesea peste Ryzen 3 3200G, deci iata-ne cu o configuratie excelenta pe Intel + NVIDIA in bugetul tau: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4252822/
Ai SSD care se monteaza direct pe placa de baza, 240 GB sunt mai mult decat suficienti pentru Windows si ceva programe, HDD de 1 TB, carcasa ieftina cu ventilator RGB in fata SI ventilator de evacuare in spate, ambele incluse in pret, sursa excelenta cu 5 ani garantie, placa video foarte ok. O sa manince pe jar jocurile mentionate de tine!