| Rainmaker a întrebat:

Cine ma poate sfatui cum pot sa scap de auto-instalarea in PC fara vointa mea a unei multimi de programe despre care nici macar nu am auzit? Unul dintre ele, "games desktop" stiu ca este un virus.Precizez ca am incercat sa instalez mai multi anti-virusi si nu m-a ajutat.M-am saturat sa dezinstalez non-stop si-mi consuma mult spatiu de memorie.Multumescanticipat!

Răspuns Câştigător
| artur99 a răspuns:

Deci big grin Nimic nu se instaleaza fara voia ta in PC laughing
Ai descarcat o data sau de mai multe ori softuri de pe net, care pe langa ce voiai tu, au instalat multimi si multimi de adware-uri si malware-uri.
Astea-s injectate in taskSchedule si in appData, asta inseamna ca se pornesc singure odata ce le-ai instalat, si isi instaleaza ele ce vor.

Cum faci CleanUp-ul?
1. Intri la Add or Remove programs si dezinstalezi toate aplicatiile care stii ca nu-s puse de tine
2. Intri in Task Schedule si verifici linkurile de la taskurile ciudate, si stergi tot ce se afla la acele linkuri, apoi stergi taskurile
3. Intri in ProgramFiles, ProgramData, AppData, si cauti tot ce ar fi legat de virusi si stergi
4. Reiei pasul 1 pana nu mai exista virusi in pc
5. Nu mai descarci aplicatii de pe site-uri ca "softonic" sau "kioskea" sau altele asemanatoare, ci doar de pe site-urile oficiale happy

Bafta cu de-virusatul laughing

5 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Descarca "Unchecky". Eun caine de paza foarte bun pentru aplicatiile nedorite.
http://unchecky.com/

| Nelu62 a răspuns:

Mai poti face si putina curatenie cu"AdwCleaner":
https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/
Nu se instaleaza.

| Rainmaker explică (pentru Nelu62):

AdwCleaner l-am incercat si fara succes.Am sa incerc si Unchecky.
Merci mult frate.

| Nelu62 a răspuns:

Unchecky nu dezinstaleaza aplicatiile deja instalate. El le blocheaza instalarea si te atentioneaza daca vrea sa se instaleze altceva decat ceea ce vrei tu sa instalezi.
Pentru curatenie mai poti folosi:
https://www.malwarebytes.org/

| Rainmaker explică (pentru Nelu62):

Merci frate! Am sa-l incerc cat de curand.