| Cerbul47 a întrebat:

cu o placa rtx 2070 doar pentru jocuri si cu 16 gb ram de 3000 hz cl15 ce procesor ar functiona bine i7 9700k sau ryzen 9 3900x?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce placa de baza ai, mai exact? Si ce mai vrei sa faci in afara de "jocuri"? Daca rendezi, faci multicore Ryzen te-ajuta. Daca nu, pentru jocuri Intel e mai ok. Depinde si ce altceva vrei tu de la el, si de jocuri etc. Oricum Ryzen se comporta mult mai bine cu ramii la viteze mari.

| Cerbul47 explică (pentru CM7YRE):

Placa de baza ii momentan b75laughing)).Dar ma gandesc la un 570x(pentru viitor), dar m-am gandit la un ryzen 7 3700x(1400 lei) sau i7 9700k(1750 lei), merita diferenta? In sensul ca daca Intel va rezista mai mult in viitor avand viteza mai mare dar mai putine "fire" sau amd cu viteza mai mica dar cu mai multe "fire" avand in vedere ca ps5 si xbox merg pe amd?

| XYZ02 a răspuns:

Mergi pe Ryzen.
Poti sa te interesezi pe internet singur si o sa te convingi sa cumperi AMD.
Si eu am un Ryzen din prima generatie in calculator si inca o duce foarte bine(R5 1500x).
Vezi ca Ryzen 9 trebuie comparat cu i9 si nu cu i7!
Apoi,mi se pare putin overkill un Ryzen 9 pentru gaming, de ce nu te uiti mai bine la un Ryzen 5 sau Ryzen 7?

| Cerbul47 explică (pentru XYZ02):

Vreau sa nu inlocuiesc pe viitor macar 4-5 ani procesorul, dar pana la urma m-am gandit la ryzen 7 3700x(1400 lei) sau i7 9700k (1750 lei), merita diferenta? In sensul ca daca va rezista mai mult pe viitor acel Intel sau mai putina performanta dar rezista pe viitor amd?