| MogaSN a întrebat:

Cum as putea sa schimb un video de 1080p(filmat cu o camera de masina) sa il fa sa aiba o rezolutie mai mare sau nu stiu sa il fac sa fie mai clar. Nu ma prea pricep la chestiile astea.

3 răspunsuri:
| fyndtnydt7u a răspuns:

Nu poți.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu poți. Imaginează tu că ai un balon și scrii ceva pe el. Daca îl umflii mai tare, scrisul va deveni din ce in ce mai rău. Daca îl a dezumfli, atunci ce ai scris acolo va deveni mai clar. Așa e și cu videoclipurile. Plus că 1080p e rezoluția cea mai comuna pe YouTube, majoritatea monitoarelor is 1080p.

Bula
| Bula a răspuns:

Se poate mari rezolutia filmarii, dar calitatea nu va fi mai buna, ci dimpotriva (la orice convertire calitatea scade).
Daca ai nevoie de claritate la un punct din filmare (de exemplu numarul de inmatriculare al unei masini) atunci poti apela la un program de editare video cu care sa cauti cadrul cel mai bine vizibil si sa-l extragi.
Imaginea rezultata se poate prelucra cu un program de editare foto (de exemplu Gimp, Photoshop etc.), se poate trece prin cateva faze (filtre) de prelucrare, prin care imaginea sa fie mai clara, inteligibila, citibila.