| Anaconda101331 a întrebat:

cum fac sa am si eu bios ca asta :https://imgur.com/a/yDy8azL eu de fapt am biosul asta:https://imgur.com/a/C95mYft cum fac? FUNDA cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Trebuie sa cumperi o placa ce are loc in acel laptop. Sa-ti dau un exemplu. Am avut in mana 3 laptopuri IBM (aceeasi serie X61 dar fabricate pentru tari diferite). Nu s-a potrivit nici macar bateria de la unul la altul.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Simplu: cumperi un laptop nou.

| JicaContra a răspuns:

NU ai cum, telefoanele au firmware, calculatoarele au windows, DAR, ca windows-ul sa porneasca, trebuie incarcat bios-ul care e practic firmware pentru calculatoare

ei bine un firmware nu e facut DECAT de producatorul placi de baza respective (respectiv a laptop-ului) si DE NIMENI ALTCINEVA
iar spre deosebire de telefoane unde se mai chinuie sa schimbe bootloader-ul si alte d'astea, la calculatoare NIMENI ALTCINEVA in afara de producator nu se chinuie sa faca un bios

deci nu poti sa il schimbi decat schimband tot laptop-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi o placa de baza cu UEFI. Toate placile de baza Asus cumparate noi in prezent au UEFI.

| Anaconda101331 explică (pentru anonim_4396):

Am un laptop Asus X550JX, merge?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anaconda101331):

Nu. La laptopuri nu poti schimba nimic, deci trebuie un laptop nou. De obicei ROG-urile au UEFI. Nu bag mana in foc ca un model ieftin ar avea UEFI, desi toate PC-urile noi au.

| Anaconda101331 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles mersi

| Salontanul a răspuns (pentru Anaconda101331):

Nu! Trebuie sa cumperi o placa ce are loc in acel laptop. Sa-ti dau un exemplu. Am avut in mana 3 laptopuri IBM (aceeasi serie X61 dar fabricate pentru tari diferite). Nu s-a potrivit nici macar bateria de la unul la altul.