| Costi21FTW a întrebat:

Cum imi pot da seama daca primesc flood pentru ca tot imi merge netul greu, dar nu pica si poate sa fie flood sau nu? Cum imi dau seama ca primesc si cum pot rezolva?

10 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

In primul rand toate routerele din ziua de azi au protectie impotriva la flood si spam si altele. Nu mai e asa usor ca acum 10 ani sa pui un ip si gata.
Ai incercat sa dai un reset la router / modem?
Unul trebuie sa descarce. Poti incerca sa resetezi modemul / routerul. Adica intrii in panoul de control si il resetezi.
Succes!

| Costi21FTW explică (pentru Evolution):

Nu am incercat dar nici nu cred ca ar face ceva. Oricum este usor si acum adica cunosc multi oameni care iau flood doar pe ip bine poate ma insel eu si tu ai dreptate dar eu asa consider

| Evolution a răspuns (pentru Costi21FTW):

Logic ca face ceva laughing) cand se supraincarca reteaua ar fi bine sa scoti routerul din priza si sa il pui iar sau un reboot din setarile lui.
Daca nici asa nu merge, poti sa dai un reset sa isi ia iar valorile de la inceput.

| Costi21FTW explică (pentru Evolution):

Da poate sunt cam noob dar da o sa dau restart la router dar am windows 10 si aici am ceva gen Network Reset ce se intampla daca dau? Ca nu cred ca da doar reset la router si atat. Adica nu cumva trebuie sa fac eu ceva sau nu stiu

| doctorandus a răspuns (pentru Evolution):

Mai draga, flood-ul nu se poate bloca din modem/router, daca ar fi asa usor n-ai mai auzi de atacuri DDoS contra bancilor si altor websiteuri (ar baga sapte linii de iptables si-ar scapa de flood). Orice octet trimis de flooder catre IP-ul tau este un octet pierdut pentru conexiunea ta, chiar daca routerul tau il neaga. E ca si cum ti-ar da unul telefon si tu in loc sa pui telefonul in furca blochezi doar sonorul.

| Evolution a răspuns (pentru Costi21FTW):

Omule, scoti routerul din priza si il pui iar. Ce e asa de greu?
Si ca sa resetezi routerul din softul lui trebuie sa intrii in panoul lui de setari, nu are treaba ce scrii tu acolo. Poti sa ai si windows xp, ca tot merge. Trebuie doar sa stii ip-ul lui.
Mai bine chemi pe cineva care se pricepe.

| doctorandus a răspuns:

Intrebi la provider sau daca poti iti schimbi IP-ul (real nu VPN).

| JusTPauL a răspuns:

Eu când am avut problema de genul asta au zis ca e un virus și au început sa facă ceva modificări pe strada mea. Sau dacă ești de la sat e clar de ce îți merge greu. Baga bani di mărește banda de net.

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca primesti flood cel mai probabil iti meriti soarta! Suni la provider si zici ca iti merge greu netu.

| Costi21FTW explică:

Nu, pentru ca pana acum mergea bine dar de 4-5 saptamani cred a inceput sa fie asa, bine suntem si 5 persoane care sunt conectate la net dar inainte asta nu era o problema dar acum vad ca merge mai cred si imi este frica sa nu fie flood